Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
23.05.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

12.05.2023 10:31
Версія для друку
  • RSS

Попередні рекомендації: високий рівень холестерину у людей похилого віку. 

Протягом багатьох років клініцисти обговорювали, чи доцільно призначати статини пацієнтам старше 75 років для профілактики серцево-судинних подій.

У 2022 році робоча група з профілактичних послуг США (USPSTF) дійшла висновку, що наукових доказів недостатньо для оцінки балансу між користю та шкодою гіполіпідемічної терапії для осіб літнього віку.

На щорічній науковій сесії Американського геріатричного товариства (AGS) 2023 року експерти виклали нові попередні рекомендації AGS і Національної ліпідної асоціації (NLA) щодо оцінки ризику та прийняття рішення щодо лікування.

Вчені прийшли до висновку, що рівні ліпопротеїнів низької щільності (ХС-ЛПНЩ) пов’язані з атеросклерозом серцево-судинних захворювань (АСССЗ), та оцінка кальцію в коронарних артеріях (КАК) можуть бути цінними показником і призначення статинів може бути виправданим, навіть враховуючи ризики, пов’язані з прийомом ліків, як-от біль у м’язах. Остаточні рекомендації очікуються осінню 2023 року.

Група AGS-NLA дійшла висновку, що для осіб віком 75 років і старше без встановленого АСССЗ холестерин ЛПНЩ пов'язаний із виникненням АСССЗ, це єдина рекомендацією класу I; інші були класифіковані як помірні чи слабкі.

Спеціалісти переглянули докази щодо зниження холестерину ЛПНЩ для зниження АСССЗ, посилаючись на дослідження 2018 року, яке дійшло висновку: зворотний причинно-наслідковий зв’язок може сприяти зв’язку нижчого загального холестерину з вищою смертністю в нерандомізованих дослідженнях.

Однак загалом дослідження показують, що в міру підвищення рівня холестерину ЛПНЩ у пацієнтів більша ймовірність виникнення серцевого нападу.

Спеціалісти зазначають, що корисність рівнянь для оцінки 5- або 10-річного ризику АСССЗ є невизначеною. Однак, традиційні фактори ризику, такі як сімейна історія та етнічна приналежність, все ще мають значення.

Оцінка ризику  покращилася за останні кілька років введенням оцінки кальцію в коронарних артеріях (КАК), нижчі показники передбачають нижчу частоту ССЗ. AGS-NLA рекомендує вимірювати КАК, якщо існує клінічна невизначеність щодо цінності статинів.

Вчені пояснюють, що розумно вимірювати КАК і не приймати статини, коли КАК дорівнює нулю, коли цей показник дорівнює нулю ризик виникнення серцево-судинної події майже дорівнює нулю.  

Після перегляду досліджень група науковців також визначила, що починати лікування доцільно для пацієнтів з рівнем холестерину ЛПНЩ 70–189, якщо у них немає захворювань, які обмежують життя, і їхня очікувана тривалість життя перевищує 5 років.

В проекті попередніх рекомендацій включають використання статинів для осіб віком 75 років і старше, незалежно від ризику виникнення м’язових симптомів, пов’язаних із прийомом статинів, діабету 2 типу або порушення когнітивних функцій.

Клініцисти можуть включити очікувану тривалості життя в рішення щодо профілактики, використовуючи такі інструменти, як ePrognosis від Каліфорнійського університету.

Якщо очікувана тривалість життя перевищує час отримання користі, терапія статинами може допомогти. Одне з досліджень показало, що 2,5 роки терапії статинами були необхідні для запобігання одній серйозній серцево-судинній події (MACE) на 100 пацієнтів у популяції від 50 до 75 років. Інші дані показують зниження MACE для людей старше 75 років, але в цілому, дані для цієї популяції обмежені.

Запропонована рекомендація полягає в тому, щоб використовувати такі інструменти, як таблиці прогнозу тривалості життя, які включають супутні захворювання та функціональний статус для прийняття клінічного рішення.

Іншим аспектом оцінки переваг терапії статинами є розгляд конкуруючих ризиків для здоров’я.

Група рекомендує розглянути можливість використання конкуруючих моделей ССЗ з поправкою на ризик, хоча вони не використовуються широко.

Науковці також рекомендують інтегрувати скринінг на слабкість (Шкала клінічної слабкості), деменцію (Mini-Cog) і функціональний статус  (Vulnerable Elders Scale-13) в оцінку.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми