Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
16.07.2020

«Компания Alvogen была создана в 2009 году и всего за несколько лет сделала огромный прорыв в фармацевтической индустрии. Успех компании обеспечили инновационная бизнес-модель, динамичное развитие и фокус на результат.

«Фармацевтична фірма «Дарниця»

STADA CIS

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

Gedeon Richter

13.05.2011 23:21
Версія для друку
  • RSS

Чому не можна хропти вночі або як не вмерти від інсульту? 

 Статья № 96. Долженко Марина Миколаївна, Професор кафедри кардіології й функціональної діагностики НМАПО ім.П.Л.Шупика, Віце-президент Всеукраїнської суспільної організації «Асоціація фахівців з эхокардиографии», член Європейського суспільства кардіологів і Європейської академії природніх наук.Долженко Марина Миколаївна

Професор кафедри кардіології й функціональної діагностики НМАПО ім.П.Л.Шупика, віце-президент Всеукраїнської суспільної організації «Асоціація фахівців з ехокардіографії», член Європейського суспільства кардіологів і Європейської академії природничих наук

Не секрет, що в XXI столітті більшість із нас має всі шанси померти від хвороб серця й судин. Смутне й сумне твердження. Як цього уникнути й чому це відбувається? Виявляється є безліч факторів ризику розвитку інфаркту й інсульту. На жаль, деякі ми з вами вже змінити не зможемо. Ну, наприклад, наш вік, чим вище, тим більше шансів занедужати, чоловіча стать - теж фактор не сприятливому тривалому й спокійному життю, спадковість – якщо у ваших батьків був підвищений артеріальний тиск або стенокардія, те швидше за все до лікаря ви звернетесь із цього приводу. Гірше всього, якщо у вас уже одного разу трапився інфаркт або інсульт, тому що з геометричною прогресією зростає можливість одержати ще не один.

Однак, є такі фактори ризику одержати інфаркт або інсульт, які ми можемо й повинні змінити у своєму житті.

Як підвищений рівень артеріального тиску викликає інсульт?

Наприклад, підвищений рівень артеріального тиску. Читач, будь ласка, сходи у поліклініку до лікаря й виміряй свій артеріальний тиск! Цей заклик, як першотравневий лозунг, повинен висіти на всіх перехрестях вулиць, тому що - це початок усіх проблем!

А знаєте, що у відношенні нашого з вами підвищеного тиску у світі існує «правило половин»? Отже, тільки половина людей з тих, у кого тиск підвищений, знають про це. (Навіть у м.Києві тільки 69% хворих знають про свій підвищений тиск). Але виявляється тільки половина з них сходили в поліклініку й лікується. (У м.Києві тільки 29% хворих з 69% ухвалюють ліки для зниження рівня артеріального тиску). Але далі ситуація стає ще гірше. Тільки половина із цих 29% лікується ефективно. (У м.Києві тільки 16% досягає необхідного цільового рівня тиску 140/90 мм рт.ст. Дані відділу популяційних досліджень ННЦ «Інститут кардіології ім.Н.Д.Стражеско). Інші колись приймають якісь таблетки, а може забувають прийняти і т.д.

Що це означає? А це значить, що в Україні зафіксовано 11 млн. людей з підвищеним артеріальним тиском, що збільшило смертність в останній рік на 6,9%! чи Досить це переконливі дані, щоб сходити в поліклініку й виміряти свій артеріальний тиск, а при необхідності правильно лікуватися?

Чому шкідливо для здоров'я мати підвищений артеріальний тиск?

Тому що це – вірний шлях до інсульту. Думаю, що немає потреби розповідати як погано бути паралізованим і не мати можливості самому себе обслуговувати. До речі, смертність від інсульту - найбільш часта причина смерті в Україні в останні роки.

Що приводить до розвитку інсульту? От отут-те й починається саме цікаве. Причин – багато, а результат один – інсульт.

Чому шкідливо хропти?

Поряд з такими факторами ризику як паління, підвищена вага тіла, вживання алкоголю, підвищений рівень холестерину й цукру в крові, в останні роки був виявлений досить розповсюджений у нас такий фактор ризику розвитку інсульту як храп. Храп - це звуковий феномен, що виникає при битті однієї о другу м'яких структур ковтки при проходженні струменя повітря через звужені дихальні шляхи.

Чому саме храп найчастіше є причиною інсульту? Так тому що під час храпа розвивається досить неприємний стан, який називається апноє.

Що таке апоє? Скажіть, ви зауважували, що під час сну в храплячого чоловіка раптом була зупинка подиху? Хріп – хріп і раптом замовчав і не дихає? От це і є синдром апоє. До речі, дуже небезпечний стан.

Отже, якщо по-науковому, то синдром обструктивного апноє під час сну - стан, що характеризується наявністю храпа, що періодично повторюється частковим або повним припиненням подиху під час сну, що приводить до зниження рівня кисню в крові, переривчастому сну й надлишкової денної сонливості.

Вивчення впливу зупинки подиху під час сну вчені почали з 1965 р. А вже в 1970 р. виявили зв'язок раптової смерті у ві сні й храпа. Крім того, навіть легкий ступінь порушень сну приводять до клінічно істотного погіршення загального стану здоров'я. Відомо, що в США порушеннями сну, у тому числі денною сонливістю, синдромом апноє й безсонням, страждають більш 40 млн чоловік, причому у чверті з них спостерігається зупинка подиху під час сну - апноє. У зв'язку із цим спочатку в США, а потім і в інших країнах стали створювати центри, лабораторії й відділення по вивченню патології сну, у яких проводили й проводять численні дослідження в цьому напрямку.

Саме неприємне полягає в тому, що "звичний" храп спостерігається в 24,1% чоловіків і 13% жінок. І що показово, чим більше людина хропе, тем вище в нього рівень артеріального тиску, особливо цей факт виражений в осіб старше 40 років.

Ще в 1984 році американські вчені довели, що апноє під час сну слід розглядати як фактор ризику ранньої смерті від серцево-судинних захворювань.

Як часто зустрічається зупинка подиху під час храпа – синдром апоє?

Поширеність зупинки подиху в храплячого чоловіка залежно від віку становить від 0,4% у молодому віці до 9,1% у старшому; у жінок відповідно від 4 до 4,4%. Якщо поширеність синдрому зупинки подиху під час храпа серед усіх людей варіює в межах 0,3-1,1%, то серед чоловіків старше 60 років вона досягає 15% і навіть 73%; тоді як у жінок цей показник значно нижче.

Усе значно серьозніше у хворих з підвищеним артеріальним тиском. У них поширеність синдрому апноє становить 26-40%. На жаль, встановлено, що так звана природня раптова смерть людей похилого віку під час сну, саме й виникає через зупинку подиху під час храпа.

Які фактори ризику зупинки подиху під час храпа?

1. Стать – у чоловіків в 2-6 раз частіше, чим у жінок.

2. Вік - з віком частота виявлення зупинки подиху під час храпа підвищується.

3. Ожиріння, особливе збільшення товщини жирового шару на шиї й животі ( до 67% випадків зупинки подиху). (Беріть сантиметр і вимірюйте в себе відношення окружності стегон до окружності талії. У нормі повинне бути більш 0,9 у чоловіків і більш 0,85 у жінок. Інший спосіб перевірити себе - це порахувати індекс маси тіла. Як це зробити? Вагу в кг і розділіть на ріст у квадраті в метрах (таблиця 1). Зміна індексу маси тіла на одиницю підвищує ризик зупинки подиху під час храпа в 4 рази. Вражає? Давайте худнути. 4. 4. Стан після клімаксу в жінок (особливо вік старше 60 років). 5. 5. Паління й вживання алкоголю. 6. 6. Спадковість. Так, якщо ваші батьки хропли, то швидше за все у вас теж виникне подібна проблема. 7. 7. Приймання медикаментозних препаратів (наприклад, деякі снотворні й заспокійливі)

8. Такі захворювання, як перенесений у минулому інсульт, знижена функція щитовидної залози, цукровий діабет, захворювання бронхів і легенів (25-30% випадків зупинки подиху).

Отже, якщо ви голосно або переривчасто хропете, а також родичка розповідала вам про зупинку подиху під час сну, якщо у вас тривале (більш 6 мес) порушення нічного сну, денна сонливість, підвищена вага тіла, прискорене сечовипускання вночі, підвищений рівень артеріального тиску особливо в нічний і ранковий годинник, то при наявності першого або щонайменше трьох інших із цих ознак вимагає проведення детального обстеження, у тому числі й у Лор-лікаря. Найціннішу діагностичну інформацію дозволяє одержати полісомнографія.

Як «вилікувати» храп?

Отже, доведений зв'язок між зупинкою подиху в сні й храпом. Значить потрібно боротися із храпом. Що для цього потрібно робити? По-перше, забезпечити оптимальне положення голови й тіла під час сну. Порушення подиху різко підсилюються, коли людина спить лежачи на спині. Простий і ефективний спосіб відучити спати на спині - пришити до спинки нічної натільної білизни спеціальна кишеня й вкласти в нього тенісний м'яч. Правда, у перші тижні, лягаючи на спину, ви будете прокидається, зате приблизно через 1 мес у вас виробляється стійка звичка спати, лежачи на боці. Западінню піднебіння перешкоджає й підняте положення голови. Щоб створити таке положення, якщо немає можливості використовувати функціональне ліжко, під ніжки головного кінця звичайному ліжка підкладають дерев'яні бруски товщиною 10-15 мм. По-друге – це боротьба з ожирінням. Зменшення маси тіла на 10% веде до зниження рівня артеріального тиску під час сну на 50% і поліпшує якість сну в 2, 5 рази. . По-третє, порадьтесь з лікарем, якщо ви приймаєте медикаментозні препарати, що викликають розслаблення м'язів. До цих речовин ставляться в першу чергу снодійні засоби й транквілізатори. Розслаблення тонусу м'язів викликає й алкоголь. Якщо хворий не може відмовитися від його приймання, він у всякому разі не повинен вживати алкоголь протягом декількох годин до відходу до нічного сну. По-четверте, це відмова від паління. Майже у всіх курців спостерігаються захворювання глотки й трахеї, для яких характерна набряклість слиових оболонок, що сприяє звуженню дихальних шляхів. Положення ускладнюється наявністю в багатьох курців обструктивних захворювань легенів. П'ятих, це-забезпечення вільного носового подиху. Постійне закапування в ніс засобів, що містять судинозвужувальні речовини, неможливо тому що швидко розвивається звикання. Протягом багатьох десятиліть намагалися застосовувати й механічні пристосування, що перешкоджають колапсу дихальних шляхів, але всі ці засоби виявилися або погано стерпними хворим, або малоефективними. Спроби лікування храпа й зупинки подиху медикаментозними засобами не дали стабільних і надійних результатів. Кисень іноді дає гарний ефект, але іноді може привести до протилежного результату. Застосування C-ПАП-Терапії також має масу побічних ефектів, починаючи з того, що тривалий сон у спеціальній масці й періодична необхідність сну в клініці явно не зручно для працюючого людини. Який є вихід із ситуації, що створився?

АСОНОР – засіб проти храпа в Україні

Сьогодні в аптеках України з'явився новий препарат для лікування храпа за назвою «АСОНОР».

АСОНОР розроблений у середині 80-х років ХХ в. співробітниками декількох компаній і фармацевтичних лабораторій. Їхньою метою було створення продукту, який усуває причину храпа. АСОНОР змазує й зволожує слизову оболонку горла, одночасно підтягуючи як слизову оболонку так і м'яза ковтки. У результаті подих стає вільним, ніщо не заважає нормальному проходу потоку повітря. При цьому важливо, що АСОНОР не виявляє фармакологічного впливу на весь організм, а має тільки місцевий вплив. Необхідно пам'ятати, що АСОНОР має такий ефект тільки під час застосування, тому після його припинення храп відновиться.

Яка ефективність АСОНОРА?

Дослідження, що проводилося в неврологічнім відділенні державної лікарні Датського університету, Rigshospitalet, у Копенгагені, показали значне зменшення виразності храпа в пацієнтів, що застосовували АСОНОР і підвищення якості сну, зменшення денної стомлюваності й сонливості.

218 чоловіків у віці 50-65 років, що страждають храпом щоночі, застосовували АСОНОР без обмежень. Через 6 місяців майже 70% учасників ще застосовували АСОНОР щодня й відзначали зменшення виразності храпа, що також було відзначено їхньою родичкою. Крім того, відзначалося значне підвищення якості сну, зменшення денної стомлюваності й сонливості, зниження носового опору, зменшення сухості в роті, менша схильність до простудної нежиті у зимовий і весняний час, а також менша схильність до алергійних і вазомоторних ринітів.

Отже, АСОНОР ефективний в 3 з 4 людей. Відсутність ефекту може бути обумовлене неправильним використанням препарату. Якщо це робити правильно, але після 14 днів застосування лікарський засіб усе ще не виявить властивостей, рекомендується консультація лікаря, оскільки храп може бути викликаний іншими факторами — застудою, анатомічними особливостями будови носа, носоглотки. Препарат використовують щовечора перед сном. Для його застосування необхідно закинути голову назад і, нажавши на дозатор, направити вміст флакона в кожну ніздрю поки у вас не виникне відчуття того, що рідина потрапила в горло. Звичайно для цього досить 3-4 упорскування в кожну ніздрю. Для досягнення ефекту не можна вживати їжу, пити або чистити зуби після приймання АСОНОРА, оскільки це негативно впливає на його ефективність. Рідина не повинна залишитися в носі, оскільки ефект проявляється тільки тоді, коли рідину попадає в носоглотку. Мікронасос проектував таким чином, щоб завдяки потоку рідини ( замість звичного розпилення, яке виникає при використанні крапель у ніс) уникати небажаних її залишків у носових ходах. Звичайно АСОНОР успішно рятує від храпа, починаючи з першої ночі використання, але в деяких випадках засіб виявляється максимально ефективним тільки після 14 днів використання. Якщо зробити 4-6 упорскування в кожну ніздрю перед сном, то ефект почне знижуватися через 7-8 год, чого звичайно достатньо для того, щоб виспатись. Якщо ефект починає знижуватися раніше або необхідно продовжити дію засобу, можна підвищити дозу до 7-8 упорскувань у кожну ніздрю. Продукт відрізняє висока безпека —побічних ефектів при його використання не відзначене.

АСОНОР зареєстрований в Україні як засіб для медичного застосування, і може продаватися не тільки в аптеках, але й звичайних магазинах.

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

ТЕМА ДНЯ 

Он-лайн конференція "Медичне літо 2020: Таємниці діабетичного серця" 18 липня об 11.00 Чекаємо

Дискусійний клуб кардіолога, кардіохірурга та ендокринолога... >>>

Он-лайн конференція "Медичне літо 2020: Загадки симтоматичної гіпертонії" 11 липня об 11.00 Чекаємо

Обговорення проблем діагностики та лікування симптоматичних гіпертензій... >>>