Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
23.05.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

01.10.2023 16:35
Версія для друку
  • RSS

Фокусні оновлення європейських рекомендацій щодо серцевої недостатності 2023р. 

Два роки — це довгий термін у світі лікування серцевої недостатності (СН), цього достатньо, щоб побачити публікацію понад десяти досліджень із ідеєю, яка замінить і розширить ключові розділи широкомасштабних рекомендацій Європейського товариства кардіологів (ESC) щодо СН представлених у 2021 році.

Науковці заявляють, що ще у 2021 році потрібно було враховувати дані за три з половиною десятиліття, але за останні роки спостерігається дивовижний прогрес, який потребує деяких коригувань і ключових доповнень, включаючи кілька рекомендацій класу I.

Значна частина цього нещодавнього прогресу, досягнутого завдяки таким випробуванням, як EMPEROR-Preserved, DELIVER, STRONG-HF і IRONMAN, була втілена в «Фокусному оновленні рекомендацій ESC 2023 щодо менеджменту СН».

Гарний алгоритм рекомендацій 2021 року щодо лікування СН зі зниженою фракцією викиду (СНзнФВ), тобто СН із ФВ ЛШ <40%, допоміг закріпити швидке підвищення дози чотирьох стовпів медикаментозної терапії як головної цілі керівництва. Це залишається незмінним в цьому оновленні 2023 році.

Але новий документ дає поштовх до рекомендацій щодо СН із помірно зниженою фракцією викиду (СН помФВ), яка характеризується ФВ ЛШ від >40% до <50%. Для таких випадків документ 2021 року рекомендував три з чотирьох стовпів медикаментозної терапії СН: бета-блокатори, антагоністи мінералокортикоїдних рецепторів (АМКР), інгібітори ренін-ангіотензинової системи (іРАС).

Однак у фокусному оновленні додають четвертий препарат — інгібітори НЗКТГ-2 (інгібітор натрійзалежного котранспортера глюкози 2-го типу) — до основної терапії як СНпомФВ, так і для  СН зі збереженою фракцією викиду (СНзбФВ), остання визначається ФВ ЛШ >50%. Дані досліджень при створенні рекомендацій 2021 року ще не були доступні.

Наприклад, EMPEROR-Preserved було опубліковано під час тих самих сесій ESC 2021, на яких були представлені рекомендації 2021 року. Пацієнти з СНзбФВ (які на той час включали пацієнтів, які відповідали поточному визначенню СНпомФВ), які отримували інгібітор НЗКТГ-2 емпагліфлозин, показали зниження ризику на 21% для комбінованої первинної кінцевої точки, яка була зумовлена компонентом госпіталізації через СН.

Це відкриття не було випадковістю, оскільки наступного року було опубліковано дослідження DELIVER, яке нагадувало EMPEROR-Preserved за дизайном і результатами з використанням інгібітора НЗКТГ-2 дапагліфлозину.

Два випробування, підкріплені мета-аналізами, які також включали DAPA-HF та інші дослідження, також припустили, що два інгібітори НЗКТГ-2 працюють у всьому спектрі фракції викиду.

Спеціальне оновлення 2023 року вказує на інгібітор НЗКТГ-2, емпагліфлозин або дапагліфлозин, для пацієнтів із СНпомФВ або СНзбФВ для зниження ризику госпіталізації через СН або смерті від серцево-судинних захворювань. Обидві рекомендації належать до класу I, рівня доказовості A.  

Нові показання роблять інгібітори SGLT2 та діуретики (за потреби) єдиними препаратами для лікування СНпомФВ або СНзбФВ з рекомендаціями класу I. Раніше встановлені досить слабкіші рекомендації класу IIb щодо інгібіторів РАС, АМКР та бета-блокаторів, які базувалися на аналізі підгруп нейтральних досліджень, залишилися незмінними в фокусному оновленні.

Рекомендації 2021 року рекомендували, щоб пацієнти, госпіталізовані з гострою серцевою недостатністю, перед випискою почали приймати доказові препарати та поверталися для обстеження через 1–2 тижні після виписки. Але ця рекомендація не була підтверджена рандомізованими дослідженнями.

Ситуація змінилася з публікацією STRONG-HF у 2022 році, згідно з якою стратегія раннього та швидкого підвищення дози рекомендованих препаратів, розпочата перед випискою незалежно від ФВ ЛШ, призвела до зниження на третину 6-місячного ризику смерті або повторної госпіталізації через СН.

Базуючись головним чином на STRONG-HF, фокусне оновлення рекомендує інтенсивну стратегію початку та швидкого підвищення дози лікування на основі доказів перед випискою та під час частих і ретельних наступних візитів у перші 6 тижнів після госпіталізації, щоб зменшити повторну госпіталізацію та смертність: клас I, рівень доказовості В.

Новий документ також слідує STRONG-HF наголошуючи на частому та ретельному спостереженні, рекомендуючи певні клінічні та лабораторні оцінки, які, як відомо, є прогностичними при СН. Вони включають оцінку застійних явищ, артеріального тиску, частоту серцевих скорочень, рівень натрійуретичного пептиду (NT-proBNP) і калію,  швидкості клубочкової фільтрації.

Новий документ містить дві нові рекомендації класу I для пацієнтів із серцевою недостатністю та ЦД 2 типу та хронічною хворобою нирок (ХНН), які базуються на кількох останніх рандомізованих дослідженнях і мета-аналізах.

Фокусне оновлення рекомендує інгібітори НЗКТГ-2, а також селективний нестероїдний АМКР фінренон у пацієнтів із серцевою недостатністю, ХХН та ЦД 2 типу. Обидві рекомендації класу I підтверджені рівнем доказовості A.  

Показання для інгібіторів НЗКТГ-2 ґрунтується на результатах DAPA-CKD і EMPA-KIDNEY, а також мета-аналізів, які включали ці дослідження разом з іншими. Рекомендація щодо фінеренону випливає з досліджень FIDELIO-DKD і FIGARO-DKD та об’єднаного аналізу цих двох досліджень.

Фокусне оновлення 2023 року також враховує нові дані клінічних випробувань для пацієнтів із серцевою недостатністю та дефіцитом заліза, особливо IRONMAN і деякі мета-аналізи.

В документі 2023 року вказується на внутрішньовенне введення препаратів заліза для симптоматичних пацієнтів із дефіцитом заліза та СНзнФВ або СНпомФВ для покращення симптомів і якості життя (Клас I, рівень доказовості A), і зазначається, що це слід розглянути (Клас IIa, рівень доказовості A), щоб зменшити ризик госпіталізації з СН.

Літературні посилання знаходяться в редакції webcardio.org

https://www.medscape.com/viewarticle/996334#vp_3

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми