Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
23.05.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

09.07.2023 10:15
Версія для друку
  • RSS

Вплив вітаміну-D на серцево-судинний ризик 

Результати великого рандомізованого дослідження D-Health показали, що дорослі віком 60 років і старше, які приймали високі щомісячні дози вітаміну D протягом 5 років, не продемонстрували значного зниження ризику серцево-судинних (СС) подій загалом, але, можливо, мали користь для інших серцево-судинних захворювань.

Зниження СС ризику при прийомі вітаміну D у змішаній популяції первинної та вторинної профілактики було незначним в абсолютному вираженні, але досягло значних 19% у випадку інфаркту міокарда (ІМ).

Протягом 5 років у 6,6% пацієнтів у групі плацебо спостерігалися серйозні серцево-судинні події, первинна кінцева точка, порівняно з 6% у групі вітаміну D. Різниця, яка відповідала на  5,8 подій менше на 1000 учасників, не була значущою в скоригованому аналізі.

Тим не менш, додавання вітаміну D була пов’язана з потенційною користю для ІМ і зниженням ризику коронарної реваскуляризації на 11%.

Крім того, аналіз підгрупи вказував на потенційне зниження ризику серцево-судинних подій через прийом вітаміну D серед осіб, які взяли участь у дослідженні, приймаючи статини або інші серцево-судинні препарати загалом.

21 302 пацієнтів у дослідженні D-Health, яке проводилося в Австралії з 2014 по 2020 рік, були випадковим чином розподілені подвійним сліпим методом на прийом плацебо або вітаміну D3 протягом запланованих 5 років. Вони приймали одну капсулу плацебо або вітаміну D на місяць, кожна активна капсула містила 60 000 МО вітаміну.

Пацієнти з гіперкальціємією, гіперпаратиреозом, каменями в нирках, остеомаляцією або саркоїдозом, а також ті, хто приймав >500 МО/день вітаміну D, були виключені з дослідження.

Вік учасників коливався від 60 до 84 років на момент рандомізації, і 46% були жінками.

З 80% зі 10 658 учасників, які отримували вітамін D, і 78% з 10 644 з групи плацебо, які завершили 5-річне випробування, 6% і 6,6%, відповідно, досягли первинної кінцевої точки основної серцево-судинної події, визначеної як ІМ, інсульт, або коронарна реваскуляризація.

 Коефіцієнт ризику (HR)  впливу вітаміну D на первинну кінцеву точку становив 0,91 (95% ДІ 0,81–1,01).Кількість, яку необхідно лікувати, щоб уникнути однієї серйозної серцево-судинної події, становила 172.

HR для ІМ становив 0,81 (95% ДІ, 0,67 - 0,98), для коронарного втручання - 0,89 (0,78 - 1,01), а для інсульту - 0,99 (0,80 - 1,23).

Частота побічних ефектів була подібною – приблизно 16% в обох групах і включала гіперкальціємію, камені в нирках, проблеми зі сторони шлунково-кишкового тракту та висип на шкірі.

Дослідники заявляють, що вітамін D у помірних дозах має низьку токсичність, тому для клініцистів було б доцільно розглянути можливість прийому цього препарату людям похилого віку, які не мають протипоказань, особливо тим, у кого є основні фактори ризику серцево-судинних захворювань. Але пацієнтам слід повідомити, що докази для такої рекомендації не є переконливими, щоб вони могли прийняти обґрунтоване рішення.

Науковці зауважують, що ґрунтуючись на поточному дослідженні та в світлі попередніх досліджень, передчасно рекомендувати добавки вітаміну D для профілактики серцево-судинних захворювань. Подальші наукові аналізи повинні бути спрямовані на розуміння взаємодії між препаратами вітаміну D і серцево-судинними медикаментами, включаючи статини.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми