Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
09.12.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

04.02.2024 16:01
Версія для друку
  • RSS

Що таке CHIP і навіщо про нього знати кардіологу 

Нове дослідження додало серцеву недостатність зі збереженою фракцією викиду (СНзбФВ) до зростаючого списку серцево-судинних захворювань, пов'язаних із клональним гемопоезом з невизначеним потенціалом (CHIP), який уже включає атеросклеротичні серцево-судинні захворювання (АСССЗ).

Але, що саме таке CHIP та яка його потенційна цінність для контролю ризику серцево-судинних захворювань та його лікування?

CHIP - це вікове захворювання, що характеризується клональною експансією стовбурових клітин крові з мутаціями, пов'язаними з лейкемією, у людей без ознак гематологічного злоякісного новоутворення. За оцінками, CHIP вражає близько 10% людей віком 70 років і більше.

Вперше описаний як фактор ризику гематологічних, особливо мієлоїдних, злоякісних новоутворень, CHIP нещодавно став новим фактором ризику серцево-судинних захворювань.

CHIP призводить до утворення прозапальних імунних клітин, які можуть посилити АСССЗ та спричинити або прискорити СН.

Науковці стверджують, що зв'язок між CHIP та СНзбФВ може бути особливо актуальним, враховуючи, що поширеність СНзбФВ зростає через прогресуюче старіння населення.

Тим не менш, попередні дослідження, присвячені CHIP і СН, або були зосереджені на загальній СН без відмінності підтипів СН зі збереженою та зниженою фракцією викиду, або вивчали її прогностичну значимість в умовах СН, а не впливу на розвиток майбутньої СН.

Щоб заповнити цю прогалину, дослідники з Бостона нещодавно оцінили зв'язок CHIP та двох найпоширеніших геноспецифічних підтипів CHIP (TET2 та DNMT3A CHIP) з виникненням СНзбФВ та СН зі зниженою фракцією викиду (СНзнФВ).

У двох расово різноманітних когортах, загалом 8090 дорослих, TET2 CHIP був незалежно пов'язаний з більш ніж удвічі вищим ризиком виникнення СНзбФВ, не було виявлено значного зв'язку CHIP з розвитком СНзнФВ.

Крім того, найточніший сигнал про зв'язок з СН спостерігався для TET2 CHIP, другого найбільш поширеного підтипу CHIP у популяції. Цей результат узгоджується з нещодавно опублікованим дослідженням, в якому повідомлялося про відносне збільшення TET2 CHIP у невеликій когорті людей з СНзбФВ.

Дослідники кажуть, що зв'язок між CHIP та старінням підвищує потенційну клінічну значущість цього дослідження, оскільки CHIP часто зустрічається у людей похилого віку і, отже, може сприяти патофізіології СНзбФВ у великої кількості пацієнтів. Крім того отримані результати можуть допомогти у розробці нових стратегій таргетного лікування, принаймні для підгрупи пацієнтів із СНзбФВ.

Науковці звертають увагу, що, ґрунтуючись на численних доказах, механізм, який пов'язує TET2 CHIP із серцево-судинними захворюваннями, полягає у посиленні запалення.

Наприклад, у дослідженні CANTOS пацієнти з атеросклерозом і TET2 CHIP, які отримували канакінумаб, отримали користь у запобіганні серцево-судинним подіям порівняно із загальною популяцією дослідження.

СНзбФВ – це особливо складне захворювання з обмеженими ефективними методами лікування. Результати досліджень підтверджують припущення, що таргетна протизапальна терапія може запобігти та/або лікувати СНзбФВ, викликану TET2 CHIP. Звичайно, ця гіпотеза вимагає перевірки у проспективних рандомізованих дослідженнях.

Область CHIP швидко розвивається, і це цікава галузь досліджень. Хоча зв'язок між CHIP та серцево-судинними захворюваннями є міцним,  все ще не вистачає науково обґрунтованих заходів для зниження підвищеного ризику серцево-судинних захворювань, пов'язаного з цими мутаціями. Без ефективних втручань додаткова цінність скринінгу CHIP як фактора ризику може бути обмежена.

Наприклад, в умовах СНзбФВ  насправді не відомо, чи носії мутації CHIP можуть позитивно реагувати на сучасні ліки від СН або можуть знадобитися нові персоналізовані підходи. Необхідні додаткові дослідження та, зрештою, клінічні випробування.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Ми в соціальних мережах

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin