Вроджена вада серця (ВВС) виявляється приблизно у 1% новонароджених у всьому світі. Протягом останніх десятиліть, завдяки розвитку діагностики та лікування в дитячому віці (включаючи медикаментозні й хірургічні інновації), значно зросла тривалість життя таких пацієнтів. Очікується, що понад 90% дітей із ВВС, народжених на початку 1990-х років, доживають до дорослого віку, а кількість дорослих з ВВС вже перевищує кількість дітей.
Багато дорослих з ВВС мають довгострокові серцево-судинні ускладнення, включаючи аритмії, серцеву недостатність, коагулопатії та/або парадоксальні емболії, що підвищує ризик як ішемічного, так і геморагічного інсульту.
Хоча зв’язок між ВВС та інсультом у дитячому віці добре вивчений, у дорослому віці ця проблема вивчена значно менше. Упродовж останніх років тема привертає більше уваги, і багато досліджень повідомляли про частоту інсульту у дорослих із ВВС, проте результати залишаються неоднозначними.
З огляду на зростання тривалості життя у пацієнтів з ВВС науковці провели систематичний огляд і метааналіз для кількісної оцінки наявних досліджень щодо частоти й ризику інсульту та ТІА у дорослих пацієнтів із ВВС та розрахували зведений рівень захворюваності.
Дослідники незалежно провели систематичний пошук у базах даних PubMed і ClinicalTrials.gov у січні 2023 року для виявлення досліджень, що оцінювали частоту або поширеність інсульту у дорослих із ВВС. Використовувалися такі ключові терміни (у різних комбінаціях):
1. дорослі;
2. цереброваскулярні захворювання, інсульт, ішемічний інсульт, геморагічний інсульт;
3. вроджена вада серця, дефект міжпередсердної перегородки (ASD), дефект міжшлуночкової перегородки (VSD), відкрита артеріальна протока (ВАП), тетрада Фалло, стеноз легеневої артерії, атрезія легеневої артерії, єдиний шлуночок, операція Фонтена, аномалія Ебштейна, транспозиція великих судин (D-TGA, L-TGA), коарктація аорти, Eisenmenger, ціаноз тощо.
Загалом використовувалося 145 термінів пошуку.Основним фактором впливу вважалась наявність діагнозу ВВС.
Первинним результатом був інсульт, визначений у літературі як: мозковий інсульт, цереброваскулярна подія, інсульт/ТІА, ішемічний або геморагічний інсульт.
З 11 028 ідентифікованих анотацій, 27 досліджень відповідали критеріям включення. У 21 дослідженні було вказано середній або медіанний вік, який був <60 років у 19 з них. У метааналіз включено 39 оцінок частоти з 24 досліджень. Зведений рівень захворюваності на інсульт і ТІА становив 0,58 випадків на 100 людино-років, із суттєвою гетерогенністю між дослідженнями (95% ДІ: 0,39–0,86; I²: 97,8%; P < 0,001). Проведено додаткові аналізи з розподілом за підтипами результатів. Зведена частота ішемічного інсульту становила 0,59 на 100 людино-років (95% ДІ: 0,36–0,95; I²: 98%; P = 0,01).
У цьому систематичному огляді 27 когортних і контрольованих досліджень (24 включено до метааналізу), середній вік учасників <60 років у ≥19 дослідженнях. Частота інсультів у пацієнтів з ВВС (0,58/100 людино-років) перевищує глобальні значення для людей віком 20–59 років і є співставною з >60 років.
ВВС у дорослих — гетерогенна група з різною анатомією, ступенем хірургічної корекції та фізіологією. Більш складні ціанотичні вади асоціюються з вищим ризиком інсульту. Механізми включають серцеву недостатність, аритмії, гіперкоагуляцію, парадоксальні емболії. Фактори ризику також посилюються за рахунок обмеженої фізичної активності.
Найчастіше досліджувались ASD, коарктація аорти та тетрада Фалло. Не знайдено досліджень щодо: відкритої артеріальної протоки, стенозу/атрезії легеневої артерії, транспозиції магістральних артерій.
Це перший метааналіз, що показав підвищений ризик інсульту в пацієнтів з ВВС у дорослому віці. Потрібні подальші якісні дослідження для ідентифікації груп ризику та розробки стратегій первинної профілактики інсульту.
Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org