Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
23.05.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

18.11.2023 07:53
Версія для друку
  • RSS

Вплив глюкокортикоїдів на ризик інфаркту міокарда 

Результати нового ретроспективного когортного дослідження показали, що навіть прийом глюкокортикостероїдів у низьких дозах протягом короткого періоду часу пов’язаний з вищим ризиком серйозних серцево-судинних подій (MACE) у довгостроковій перспективі у популяції старших пацієнтів, переважно чоловіків з ревматоїдним артритом (РА).

Аналіз майже 19 000 пацієнтів продемонстрував, що рівень ризику MACE підвищувався зі збільшенням дози, тривалості та нещодавнього використання ГК s цей ризик значно зростав при низьких дозах, еквівалентних преднізону, як 5 мг/день, тривалістю до 30 днів і при останньому застосуванні за 1 рік до MACE.

Спеціалісти наголошують на тому, що слід уникати тривалого використання ГК при ревматоїдному артриті та підтримувати мінімальні дози протягом найкоротшого періоду часу.

Науковці досліджували клінічну картину використання ГК пацієнтами з РА протягом останніх 2 років, ті, хто приймав добові дози 5 мг, 7,5 мг і 10 мг протягом 30 днів і припинили принаймні рік тому, мали ризик MACE що значно зріс на 3%, 5% і 7% відповідно порівняно з тими, хто не приймав ГК протягом останніх 2 років.

Хоча ці збільшення були невеликими, ризик MACE зріс ще більше для тих, хто приймав однакові щоденні дози протягом 90 днів, збільшившись на 10%, 15% і 21% відповідно. Дослідники пов’язали поточне використання ГК протягом останніх 90 днів із підвищенням ризику MACE на 13%, 19% та 27% у відповідних дозах.

Отримані результати доповнюють наукові дані, які свідчать про те, що існує певний ризик навіть при низьких дозах стероїдів.

Для нового дослідження вчені вивчили 18 882 пацієнтів з РА (середній вік 62,5 років; 84% чоловіків; 66% приймали ГК), які відповідали критеріям віку > 40 і < 90 років. Протягом 2010-2018 років пацієнти мали початковий візит до ревматолога з РА, і їх виключали, якщо вони мали ревматологічне захворювання, не пов’язане з ревматоїдним артритом, попередній MACE або серцеву недостатність. MACE визначався як ІМ, інсульт/ТІА, зупинка серця, коронарна реваскуляризація або смерть від серцево-судинної причини.

Загалом 16% когорти приймали ГК протягом 90 днів або більше; 23% приймали ГК 14-89 днів, а 14% - 1-13 днів.

Середній 5-річний ризик MACE на початку становив 5,3%, і 3754 пацієнтів (19,9%) мали високий базовий ризик MACE. Інцидент MACE виник у 4,1% пацієнтів, а середній час до MACE становив 2,67 року (міжквартильний коефіцієнт 1,26-4,45 року).

Коваріати включали такі фактори, як вік, раса, стать, індекс маси тіла, статус куріння, скоригований індекс Еліксхаузера, оцінка ризику серцево-судинних захворювань, раку, госпіталізація через інфекцію, кількість відвідувань ревматологічної клініки та використання гіполіпідемічних препаратів, опіоїдів , метотрексату, біопрепаратів та гідроксихлорохіну.

Дослідження, опубліковане на початку цього року, показало, що пацієнти, які приймають щоденні дози преднізолону менше 5 мг, не мають більшого ризику MACE. Попередні дослідження дали суперечливі результати.

Науковці зазначають, що глюкокортикоїди можуть принести значні переваги пацієнтам, але ці переваги мають бути збалансовані з потенційними ризиками. При низьких дозах ці ризики можуть бути невеликими, але вони присутні. У багатьох випадках посилення терапії DMARD (протиревматичними препаратами, що модифікують захворювання) може бути безпечнішим, ніж продовження прийому глюкокортикоїдів. Ризик ГК може бути особливо високим у літніх пацієнтів і у тих, хто має серцево-судинні фактори ризику.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми