Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
23.05.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

23.04.2023 18:24
Версія для друку
  • RSS

Що не так з факторами ризику серцево-судинних захворювань у жінок? 

Американська асоціація серця (AHA) опублікувала наукову заяву щодо факторів ризику серцево-судинних захворювань (ССЗ) у жінок і впливу расової та етнічної приналежності.

Основні моменти, які виділяють науковці:

  1. Хоча було досягнуто значного прогресу в зниженні випадків серцево-судинних захворювань (ССЗ), продовжують існувати відмінності серед жінок, які є соціально безправними через расову/етнічну приналежність та несприятливі соціальні детермінанти. В науковій заяві використовуються сучасні погляди на расу та етнічну приналежність не як на біологічні змінні, а переважно як на соціальні, культурні, екологічні, системні та демографічні побудови, які є безцінними для оцінки доступу до медичної допомоги, якості медичної допомоги та стратегій покращення серцево-судинних захворювань.
  2. Обмеження прогнозування ризику включає обмеженість традиційних факторів ризику та їх здатність комплексно оцінювати ризик ССЗ людини. Інструменти оцінки ризику не враховують належним чином статеві фактори, такі як прееклампсія, гестаційний діабет або гіпертонія, характеристики менструального циклу або захворювання, такі як синдром полікістозних яєчників або аутоімунні розлади.
  3. Жінки мають підвищений ризик психічних розладів, включаючи депресію та тривогу, що може вплинути на ризик серцево-судинних захворювань. Крім того, екологічні та культурні стресори пов’язані з більшою частотою депресії серед жінок. Психосоціальні стресори, зокрема дискримінація, погана соціальна підтримка, домашнє насильство та роль опікуна, пов’язані зі збільшенням ризику депресії у жінок.
  4. Соціальні детермінанти, включаючи економічну стабільність, безпеку сусідства, освіту, соціальний і громадський контекст, відіграють значну роль у ризику серцево-судинних захворювань і, що важливо, різняться між расовими та етнічними групами. Крім того, доступ до якісної медичної допомоги пов’язаний із несприятливими соціальними детермінантами.
  5. Серцево-судинні захворювання є основною причиною смерті неіспаномовних темношкірих жінок, з яких приблизно 60% старше 20 років мають ту чи іншу форму серцево-судинних захворювань. Ці леді мають високий рівень факторів ризику серцево-судинних захворювань:  найвищий рівень поширеності гіпертонії у світі. Для темношкірих жінок неіспаномовного походження показники підвищеного загального холестерину та холестерину ліпопротеїнів низької щільності нижчі, ніж для жінок інших рас/етнічної приналежності; однак рівні ліпопротеїну a [Lp(a)] є вищими.
  6. Показники факторів ризику серцево-судинних захворювань, таких як гіпертонія, відрізняються в різних етнічних підгрупах: дані досліджень свідчать про те, що дорослі жителі Східної та Південно-Східної Азії мали набагато вищі ризики захворіти на гіпертонію, ніж дорослі білі неіспаномовні панянки. Крім того, Lp(a) є незалежним фактором ризику серцево-судинних захворювань і є вищим у азіатських індіанців, ніж у білих неіспаномовних осіб. Діабет дуже поширений серед азіатських, індійських і філіппінських жінок.
  7. Такі фактори, як несприятливі особливості сусідства, бідність і неможливість доступу до медичної допомоги, впливають на ризик серцево-судинних захворювань і по-різному впливають на жінок за расовою/етнічною приналежністю. Крім того, фактори навколишнього середовища, включаючи забруднення повітря, пов’язані з ССЗ і непропорційно впливають на жінок, залежно від того, де вони живуть і працюють. Докази також свідчать про те, що уявна дискримінація та расизм сприяють частоті серцево-судинних захворювань.
  8. Оцінка ризику серцево-судинних захворювань у жінок є багатогранною та повинна включати біологічні фактори ризику, що залежать від статі, а також расову, етнічну приналежність та небіологічні елементи. Більша увага до усунення несприятливих рівнів усіх факторів ризику серцево-судинних захворювань серед жінок недостатньо представлених рас та етнічної приналежності є виправданою для зменшення захворюваності та смертності від серцево-судинних захворювань у майбутньому.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми