Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
23.05.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

11.10.2023 15:15
Версія для друку
  • RSS

Серцево-судинно-нирково-метаболічний синдром 

Американська асоціація серця (АНА) вперше офіційно визначила, що таке серцево-судинно-нирково-метаболічний синдром (ССНМ), посилаючись на те, що хвороби серця, нирок, цукровий діабет 2 типу і ожиріння сильно перетинаються.

За даними AHA, 1 із 3 дорослих у США має три або більше факторів ризику, які сприяють серцево-судинним захворюванням, метаболічним порушенням та/або захворюванням нирок.

На додаток до визначення синдрому CСНM, в новому документі відображається конструкція визначення стадій, яку можна використовувати як для дорослих, так і для молоді, що відображає прогресуючу патофізіологію та ризик у синдромі CСНM, з терапевтичними рекомендаціями, прив’язаними до стадій CСНM.

AHA виділяє чотири стадії синдрому CСНM:

  • Стадія 0: на цьому етапі немає факторів ризику CСНM, і метою є запобігання синдрому CСНM (особливо нездорове збільшення ваги) шляхом досягнення та підтримки ідеального здоров’я на основі рекомендацій Life's Essential 8 AHA. Дорослі на цій стадії повинні проходити обстеження кожні 3-5 років для оцінки ліпідів, артеріального тиску та цукру в крові.
  • Стадія 1: на цій стадії присутні надмірна вага, абдомінальне ожиріння або дисфункція жирової тканини (клінічно проявляється як порушення толерантності до глюкози або предіабет) без інших метаболічних факторів ризику або ССЗ. Лікування включає підтримку зміни здорового способу життя (здорове харчування та регулярна фізична активність) з метою зниження ваги щонайменше на 5% та усунення непереносимості глюкози, якщо це необхідно. Рекомендується кожні 2-3 роки проводити скринінг дорослих із ССНМ 1 стадії для оцінки артеріального тиску, тригліцеридів, холестерину та цукру в крові.
  • Стадія 2: на цій стадії присутні метаболічні фактори ризику (гіпертригліцеридемія, гіпертонія, метаболічний синдром, діабет) і захворювання нирок. Мета полягає в усуненні факторів ризику для запобігання прогресуванню ССЗ та ниркової недостатності. Скринінг на синдром CСНM 2 стадії відповідає рекомендаціям AHA/ACC, які включають щорічну оцінку артеріального тиску, тригліцеридів, холестерину, цукру в крові та функції нирок. Особам із підвищеним ризиком ниркової недостатності на основі оцінки функції нирок рекомендується частіше проходити обстеження нирок.
    • Стадія 3: ця стадія описує осіб із субклінічним серцево-судинним захворюванням із метаболічними факторами ризику чи захворюванням нирок або осіб із високим прогнозованим ризиком серцево-судинних захворювань. Мета полягає в активізації зусиль для запобігання прогресуванню симптоматичної ССЗ та ниркової недостатності. Це може включати збільшення або зміну ліків, а також додаткову увагу до зміни способу життя. Вимірювання кальцію в коронарних артеріях (ККA) у деяких дорослих рекомендується для оцінки звуження артерій, коли рішення щодо лікування неясні.
    • Стадія 4: особи з синдромом CСНM стадії 4 мають симптоматичну ССЗ, надлишок жиру в організмі, метаболічні фактори ризику або захворювання нирок. Синдром CСНM 4 стадії поділяється на дві підкатегорії: (4a) відсутність ниркової недостатності та (4b) ниркова недостатність. На цій стадії пацієнти, можливо, вже перенесли інфаркт міокарда (ІМ) чи інсульт або вже мають серцеву недостатність. Вони також можуть мати додаткові серцево-судинні захворювання, такі як захворювання периферичних артерій або фібриляція передсердь. Метою догляду є індивідуальне лікування ССЗ з урахуванням станів синдрому CСНM.

В документі також описується регресію синдрому CСНM, згідно з яким люди, які дотримуються здорового способу життя та досягають втрати ваги, можуть регресувати до нижчих стадій синдрому CСНM та покращити стан здоров’я.

Спеціалісти відзначають, що «критично важливим» наступним кроком є оновлення алгоритму прогнозування ризику зведеного когортного рівняння (PCE), щоб включити показники функції нирок, контролю діабету 2 типу та соціальних детермінант здоров’я для більш повної оцінки ризику.

Науковці також рекомендують розширити оновлення калькулятора ризику, щоб оцінити ризик для людей віком від 30 років і розрахувати як 10-, так і 30-річний ризик ССЗ.

Зі слів авторів документа, чітке визначення пацієнта з синдромом CСНM і надання нових підходів до визначення стадії синдрому CСНM та  прогнозування ризику допоможе медичним працівникам раніше ідентифікувати цих осіб і надати своєчасну, цілісну та орієнтовану на пацієнта допомогу.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми