Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
23.05.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

10.06.2023 10:27
Версія для друку
  • RSS

Статини при інсульті 

Результати дослідження INSPIRES показують, що призначення інтенсивної терапії статинами пацієнтам із гострим легким ішемічним інсультом або з високим ризиком транзиторної ішемічної атаки (ТІА) відразу після початку значно знижує ризик інвалідизації порівняно з відкладеним лікуванням.

Дослідження, представлене на 9-й конференції ESOC 26 травня, також показало, що інтенсивна антитромбоцитарна терапія знижує ризик повторного інсульту, хоча й збільшує ризик кровотечі порівняно зі стандартним лікуванням.

Гострий легкий інсульт і ТІА високого ризику є поширеними та недооціненими, з відносно високим ризиком рецидиву та прогресування, часто через внутрішньочерепний або екстракраніальний атеросклероз (ICAS/ECAS).

Численні рекомендації рекомендують інтенсивну антитромбоцитарну терапію в перші 24 години після події, але є мало доказів на підтримку цього, і один мета-аналіз припускав, що вікно для ефективного лікування може тривати до 72 годин.

Крім того, інтенсивна терапія статинами виявляється корисною для вторинної профілактики атеросклеротичного інсульту в негострій фазі, хоча немає доказів будь-яких нейропротекторних ефектів у гострій фазі або щодо оптимального часу початку препаратів.

Для подальшого дослідження вчені провели багатоцентрове дослідження за участю пацієнтів віком 35-80 років з гострим ішемічним інсультом або ТІА.

Перший був визначений як гострий одиничний інфаркт із 50% або більше стенозом великої внутрішньочерепної або екстракраніальної артерії, що ймовірно пояснює інфаркт і симптоми.

Пацієнти повинні були мати бал за шкалою інсульту Національного інституту здоров’я 4-5 через 24 години або менше від початку гострого інсульту або 0-5 між 24 і 72 годинами від початку.

ТІА визначався як 50% або більший стеноз основних внутрішньочерепних або екстракраніальних артерій, що, ймовірно, є причиною симптомів, і бал ABCD2 для ризику інсульту 4 або більше протягом 24-72 годин після початку.

Пацієнти були виключені, якщо вони отримували подвійну антитромбоцитарну терапію аспірином і клопідогрелем або високоінтенсивну терапію статинами протягом 14 днів після випадкового розподілу або мали внутрішньовенний тромболізис або ендоваскулярну терапію після гострого інсульту чи початку ТІА.

Ті, хто брав участь у дослідженні, були випадковим чином розподілені за факторіальним дизайном 2 x 2, щоб отримати:

• Інтенсивна або подвійна антитромбоцитарна терапія клопідогрелем та аспірином плюс негайна високоінтенсивна терапія аторвастатином,

• Інтенсивна антитромбоцитарна терапія плюс відстрочена високоінтенсивна терапія статинами,

• Стандартна антитромбоцитарна терапія лише аспірином плюс негайна високоінтенсивна терапія статинами,

• Стандартна антитромбоцитарна терапія плюс відстрочена високоінтенсивна терапія статинами,

Загалом було зареєстровано 6100 пацієнтів. Середній вік становив 65 років, і 34,6%-37,0% були жінки. ТІА зареєстровано у 12,2%-14,1% пацієнтів; 19,5%-19,7% мали одноразовий гострий інфаркт, а 66,4%-68,1% мали гострі множинні інфаркти.

Час до рандомізації становив 24 години або менше після початку події у 12,5%-13,2% випадків проти 24-48 годин у 41,2%-42,5% і 48 годин або більше у 44,9%-45,7% пацієнтів.

Первинний результат ефективності, визначений як інсульт через 90 днів, був значно рідше при інтенсивній антитромбоцитарній терапії порівняно зі стандартною, із сукупною ймовірністю 9,2% проти 7,3% або співвідношенням ризиків 0,79 (95% ДІ, 0,66-0,94; P = 0,007).

Клопідогрель плюс аспірин також асоціювався зі значним зниженням складної судинної події інсульту, інфаркту міокарда або судинної смерті порівняно з монотерапією аспірином на 7,5% проти 9,3%, або співвідношення ризиків 0,80 (95% ДІ, 0,67-0,95, P = 0,01), а також зниження частоти ішемічного інсульту (P = 0,002) і ТІА (P = 0,02).

Первинний результат безпеки, визначений як помірна або важка кровотеча за критеріями GUSTO, підвищувався при інтенсивній антитромбоцитарній терапії на 0,9% проти 0,4% для монотерапії аспірином із співвідношенням ризиків 2,08 (95% ДІ 1,07-4,03; P = .02).

При використанні статинів не було суттєвої різниці в частоті інсульту через 90 днів між відстроченою та негайною інтенсивною терапією, із сукупною ймовірністю 8,4% проти 8,1% або співвідношенням ризиків 0,95 (P = 0,58).

Також не було різниці в показниках середньої та важкої кровотечі: 0,8% при негайній терапії проти 0,6% при відстроченій інтенсивній терапії статинами, ВР 1,36 (95% ДІ, 0,73-2,54; P = 0,34).

Аналіз розподілу балів за модифікованою шкалою Ренкіна через 90 днів, однак, показав, що спостерігалося значне зниження ризику поганого функціонального результату, визначеного як бал 2-6, при негайній або відстроченій терапії статинами, у співвідношенні шансів 0,84 (95% ДІ, 0,72-0,99; P = 0,04).

Також, було виявлено, що поєднання подвійної антиагрегантної терапії з негайною інтенсивною терапією статинами було пов’язане зі збільшенням помірної та важкої кровотечі порівняно з відстроченою терапією статинами, що вплинуло на 1,1% проти 0,7% пацієнтів. Тим не менш, зв’язок не досяг статистичної значущості при коефіцієнті ризику 1,70 (95% ДІ, 0,78-3,71; P = 0,18).

Інтенсивна антитромбоцитарна терапія клопідогрелем і аспірином знизила ризик повторного інсульту протягом 90 днів на 21% порівняно зі стандартною монотерапією, хоча вона також подвоїла ризик помірної та важкої кровотечі.

Початок інтенсивної статинотерапії аторвастатином протягом 24 годин після початку не вплинув на ризик повторного інсульту, але знизив ризик поганого функціонального результату порівняно з очікуванням до 72 годин на 16%.

Крім того, не було підвищеного ризику кровотечі, гепатотоксичності або токсичності для м’язів.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми