Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
29.05.2023

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

Pro Fharma

Gedeon Richter

«Фармацевтична фірма «Дарниця»

STADA CIS

04.09.2020 17:21
Версія для друку
  • RSS

Рекомендації ESC 2020: щодо занять спортом і фізичної активності. (частина 1) 

Що можна робити і чого не варто робити?

Рекомендації щодо заняття фізичними вправами і спортом

 для здорових осіб

Всім здоровим дорослим рекомендовано виконувати  принаймні 150 хв/ тиждень середньої інтенсивності або 75 хв/тиждень високої інтенсивності аеробні фізичні вправи або їх еквівалентну комбінацію.

   І

Рекомендовано  проводити тренування з перервами протягом тижня, тобто 4-5 днів в тиждень краще, ніж  заняття кожного дня тижня.

     І

Окремі рекомендації для людей з ожирінням, АГ, дисліпідемією чи ЦД

Людям з ожирінням (ІМТ ≥30 кг/м2   або  ОТ >80 см для жінок чи > 94 см для чоловіків), добре контрольованою АГ  рекомендовано займатися силовими тренуваннями ≥3 рази в тиждень на додаток до помірних або інтенсивним аеробних вправ ( принаймні  30 хв, 5-7 днів/тиждень) для зниження ризику серцево-судинних захворювань та зниження АТ.

 

    І

Людям з ЦД рекомендовано займатися силовими тренуваннями ≥3 рази в тиждень на додаток до помірних або інтенсивним аеробних вправ (принаймні 30 хв, 5-7 днів/тиждень) для зниження ризику серцево-судинних захворювань та покращення чутливості до інсуліну

    І

Не рекомендовано виконувати фізичні вправами великої інтенсивності особам з неконтрольованою АГ ( систолічний АТ>160 мм рт.ст.), поки АТ не стане контрольованим.

    ІІІ

Рекомендації для осіб 65 років і старше

Людям (≥ 65 років), які мають гарну фізичну форму і не мають захворювань, що обмежують їх фізичну активність, рекомендовано виконувати аеробні фізичні вправи  принаймні 150 хв/ тиждень середньої інтенсивності .

     І

Літнім людям, схильним до падінь, рекомендуються силові вправи для поліпшення рівноваги і координації не менше 2 днів в тиждень.

     I

Рекомендації для осіб з хронічним коронарним синдромом (ХКС)

Стратифікація ризику небажаних явищ, викликаних фізичним навантаженням, рекомендовано провести для осіб з встановленим ХКС до початку тренувань.

    І

Змагальні види спорту не рекомендуються особам з високим ризиком небажаних явищ, викликаних фізичним навантаженням, або особам зі збереженою ішемією, за винятком індивідуально рекомендованих видів спорту.

   III

Рекомендації для осіб з гострим коронарним синдромом (ГКС)

Кардіологічна реабілітація на основі фізичних вправ рекомендується усім особам з ІХС для зменшення серцевої смертності та  повторної госпіталізації.

    І

Рекомендації для осіб з міокардіальним містком

Змагальні види спорту не рекомендуються особам з міокардіальним містком і стійкою ішемією або складної аритмією, що виникла під час тестування з максимальним фізичним навантаженням.

   ІІІ

Рекомендації для осіб з серцевою недостатністю (СН)

Рекомендації щодо фізичних вправ для осіб з серцевою недостатністю (СН) з сереньозниженою фракцією викиду (СНсер.ФВ)

Кардіологічна реабілітація на основі фізичних вправ рекомендується усім особам для покращення фізичного стану, якості життя  та зменшення  повторних госпіталізацій.

    І

Рекомендації щодо занянь спортом для осіб з серцевою недостатністю (СН)

Перед заняттями спортом рекомендується попередня оптимізація та контроль факторів ризику СН і терапії, включаючи імплантацію пристрою (за потреби).

    І

Силові види спорту високої інтенсивності і види спорту на витривалість не рекомендуються пацієнтам з CНзнижФВ незалежно від симптомів.

   ІІІ

Рекомендації щодо занянь фізичними вправами/ спортом для осіб з серцевою недостатністю (СН) зі збереженою ФВ

Рекомендуються  вправи з динамічним опором  та помірної витривалості, а також зміна способу життя і оптимальне лікування факторів ризику серцево-судинних захворювань (АГ, ЦД) .

    І

Рекомендації щодо занянь фізичними вправами/ спортом для осіб з трансплантовамим серцем

Регулярні фізичні вправи що входять до  кардіологічної реабілітації та  поєднують аеробні вправи середньої інтенсивності і вправи з спротивом, рекомендуються для повернення патофізіології до періоду до-трансплантації, зниження ризику серцево-судинних захворювань, викликаного лікуванням після трансплантації, і поліпшення клінічного результату

    І

Рекомендації щодо занянь фізичними вправами для асимптомних осіб з клапанними вадами серця

Змагальні або розважальні  види спорту / фізичні  вправи середньої і високої інтенсивності не рекомендується особам з тяжким аортальним стенозом, аортальною недостатністю з ФВЛШ ≤ 50%  і/або з аритміями, що можуть буди викликані фізичним навантаженням

   ІІІ

Змагальні види спорту не рекомендується особам з мітральною недостатністю з ФВ ЛШ < 60 %

   ІІІ

Змагальні або розважальні  види спорту / фізичні  вправи середньої і високої інтенсивності не рекомендується особам з тяжким мітральним стенозом ( площа мітрального клапану < 1 см2

   ІІІ

Рекомендації щодо занянь фізичними вправами для осіб з патологією аорти

Перед заняттями  фізичними вправами/спортом рекомендується стратифікація ризику з ретельною оцінкою, включаючи розширену візуалізацію аорти (КТ /МРТ) і навантажувальні тести з оцінкою АТ.

    І

Змагальні види спорту не рекомендується особам з групи високого ризику

   ІІІ

Рекомендації щодо занянь фізичними вправами для осіб з кардіоміопатіями

Перед заняттями  фізичними вправами/спортом рекомендується стратифікація ризику особам з кардіоміопатією.

    І

Заняття фізичними вправами великої інтенсивності ( включаючи участь у змагальних та розважальних видах спорту) не рекомендується особам з маркерами підвищеного ризику ( кардіологічні симптоми, зупинка серці  або синкопе в анамнезі,  помірний ризик за шкалою ESC (≥ 4%) протягом 5 років, LVOT > 30 мм рт.ст., підвищений АТ та аритмії, що пов’язані з фізичним навантаженням

    ІІІ

Заняття фізичними вправами великої інтенсивності / спортом чи будь-які  змагальні види спорту не рекомендується особам з аритмогенною кардіоміопатією включаючи осіб з позитивним генотипом і негативним фенотипом.

    ІІІ

Заняття фізичними вправами великої інтенсивності чи будь-які  змагальні види спорту не рекомендується особам  з некомпактним міокардом лівого шлуночка, що мають симптоми, ФВ ЛШ <40% і/або часті і/або складні шлуночкові аритмії, що були зафіксовані на ХолтерЕКГ або при навантажувальному тестуванні.

    ІІІ

Заняття фізичними вправами великої  чи дуже великої інтенсивності / спортом не рекомендується особам  з дилатаційною кардіоміопатією (ДКМП), що мають щось з наступного: симптоми або/і зупинку серця чи синкопе в анамнезі, ФВ ЛШ <45%, і/або часті і/або складні шлуночкові аритмії, що були зафіксовані на ХолтерЕКГ або при навантажувальному тестуванні, високий ризик за генотипом.

    ІІІ

АГ-артеріальна гіпертензія, ЦД- цукровий діабет, CНзнижФВ-серцева недостатність зі зниженою фракцією викиду.

 

 

 

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Ми в соціальних мережах

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin