Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
27.04.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

14.03.2022 22:15
Версія для друку
  • RSS

Особистий захист при радіаційній аварії  

 Під час радіологічної аварійної ситуації (великого викиду радіоактивних речовин у навколишнє середовище) ми можемо скористатися основними  принципами для самозахисту та захисту своїх сімей.

  1. Час, відстань, екран

Час: обмеження або скорочення часу впливу знижує дозу радіації.

Відстань: доза радіації значно знижується зі збільшенням відстані від джерела випромінювання.

Екранування: бар'єри зі свинцю, бетону або води забезпечують захист від проникаючих гамма-променів та рентгенівського випромінювання, отже встановлення надійного екрана між вами та джерелом радіоактивного випромінювання значно знизить або усуне отримувану дозу опромінення.

  1. Радіаційні аварійні ситуації

На практиці було підтверджено, що при великомасштабному викиді радіації, наприклад, внаслідок аварії на атомній електростанції або внаслідок терористичного акту, наведені нижче рекомендації забезпечують максимальний захист.

У випадку радіаційної аварії, ви можете вжити наступних заходів для захисту себе, своїх близьких та ваших домашніх тварин:

- Зайди в укриття - перебувайте в центрі будівлі або підвалу, подалі від дверей та вікон.

- Залишайся в укритті - Своєчасне укриття у приміщеннях та перебування в них після радіологічного інциденту здатне обмежити вплив радіації та, можливо, врятує вам життя. Закрийте вікна та двері. Прийміть душ або протріть відкриті частини тіла вологою ганчіркою. Пийте бутильовану воду і приймайте їжу з тари, що герметично закривається.

- Будь на зв'язку.

  1. Йодід калію (KI)/йодат калію (КІО3)

Не приймайте йодид калію (KI)/йодат калію (КІО3) та не давайте його іншим, за винятком випадків, коли це спеціально рекомендовано відділом охорони здоров'я, співробітниками рятувальних служб або вашим лікарем. КI/КІО3 призначається лише у випадках попадання в довкілля радіоактивного йоду та захищає лише щитовидну залозу. КI/КІО3 працює шляхом заповнення щитовидної залози людини стабільним йодом, тоді як шкідливий радіоактивний йод із викиду не поглинається, тим самим знижуючи ризик розвитку раку щитовидної залози у майбутньому.

3.1. Як діє KI/КОІ3?

Щитовидна залоза не може відрізнити стабільний йод від радіоактивного. Він поглине і те, і інше. KI/КІО3 блокує потрапляння радіоактивного йоду в щитовидну залозу. Коли людина приймає KI/КІО3, стабільний йод у ліках поглинається щитовидною залозою. Оскільки KI/КІО3 містить так багато стабільного йоду, щитовидна залоза стає «повною» і не може більше поглинати йод — ні стабільний, ні радіоактивний — протягом наступних 24 годин.

KI/КІО3 може не дати людині 100% захисту від радіоактивного йоду. Захист підвищиться залежно від трьох факторів.

- Час після зараження: чим раніше людина прийме КI/КІО3, тим більше часу щитовидній залозі доведеться «заповнити» стабільним йодом.

- Поглинання: кількість стабільного йоду, що потрапляє до щитовидної залози, залежить від того, як швидко КI/КІО3 всмоктується в кров.

- Доза радіоактивного йоду: мінімізація загальної кількості радіоактивного йоду, якому піддається людина, зменшить кількість шкідливого радіоактивного йоду, який може поглинути щитовидна залоза.

3.2. Хто може приймати КI/КІО3?

Щитовидні залози плода і дитини піддаються найбільшому ризику ураження радіоактивним йодом. Маленькі діти та люди з низьким вмістом йоду в щитовидній залозі також піддаються ризику ураження щитовидної залози.

  • Немовлята (включаючи немовлят на грудному вигодовуванні). Немовлята мають найвищий ризик захворіти на рак щитовидної залози після впливу радіоактивного йоду. Усім немовлятам, включаючи дітей на грудному вигодовуванні, необхідно давати рекомендовану для немовлят дозу KI/КІО3. Немовлята (особливо новонароджені) повинні отримувати разову дозу KI/КІО3. Більш ніж разова доза може призвести до пізніших проблем з нормальним розвитком. Слід використовувати інші захисні заходи. У випадках, коли необхідно більше однієї дози, може знадобитися медичне спостереження.
  • Діти. Рекомендовано всім дітям, які внутрішньо заражені радіоактивним йодом (або можуть бути заражені) радіоактивним йодом, приймати KI/КІО3, якщо вони не мають алергії на йод (протипоказання).
  • Молоді люди. Молодим дорослим (віком від 18 до 40 років), внутрішньо зараженим радіоактивним йодом (або ймовірно, що вони заражені) радіоактивним йодом, приймати рекомендовану дозу KI/КІО3. Молоді люди менш чутливі до впливу радіоактивного йоду, ніж діти.
  • Вагітні жінки. Оскільки всі форми йоду проникають через плаценту, вагітні жінки повинні приймати KI/КІО3, щоб захистити зростаючий плід. Вагітні жінки повинні приймати лише одну дозу KI/КІО3 після внутрішнього забруднення (або ймовірного внутрішнього забруднення) радіоактивним йодом.
  • Жінки, які годують груддю. Жінки, які годують груддю, повинні приймати лише одну дозу KI/КІО3, якщо вони були внутрішньо забруднені (або, ймовірно, внутрішньо забруднені) радіоактивним йодом. Вони мають бути пріоритетними для отримання інших захисних заходів.
  • Дорослі. Дорослі старше 40 років не повинні приймати KI/КІО3, якщо працівники охорони здоров’я або служби з надзвичайних ситуацій не кажуть, що очікується забруднення дуже великою дозою радіоактивного йоду. Дорослі старше 40 років мають найменшу ймовірність розвитку раку щитовидної залози або пошкодження щитовидної залози після забруднення радіоактивним йодом. Дорослі старше 40 років частіше мають алергічні реакції або побічні ефекти від KI/КІО3.

3.3. Як дають KI/КІО3? Одноразова доза стабільного йоду для різних вікових груп, згідно рекомендацій ВООЗ 1999р після внутрішнього забруднення (або ймовірного внутрішнього забруднення) радіоактивним йодом:

Вікова група

КІ, мг

КІО3, мг

Частина таблетки

Дорослі та підлітки (старше 12 років), жінки, які годують груддю

130

170

1

Діти (3-12 років)

65

85

1/2

Немовлята (1 міс-3 роки)

32

42

1/4

Новонароджені (до 1 міс)

16

21

1/8

 

3.4. Як часто слід приймати KI/КІО3? Прийом більшої дози KI/КІО3 або частіше, ніж рекомендовано, не забезпечує більшого захисту і може спричинити серйозне захворювання або смерть. Разова доза захищає щитовидну залозу протягом 24 годин. У деяких випадках люди можуть зазнати впливу радіоактивного йоду більше 24 годин. Якщо це станеться, працівники охорони здоров’я або служби з надзвичайних ситуацій можуть порадити приймати кожні 24 години протягом кількох днів. Уникайте повторного дозування KI/КІО3 для вагітних і жінок, що годують груддю та новонароджених

3.5. Які побічні ефекти KI/КІО3? Побічні ефекти при правильному прийомі виникають дуже рідко і  можуть включати: розлад шлунка або шлунково-кишкового тракту, алергічні реакції, висипання та запалення слинних залоз.

3.6. Що робити, якщо немає KI/КІО3? Безумовно, що вітаміни та харчові добавки не можуть забезпечити повноцінної блокади щитоподібної залози, але у крайніх випадках можна використати 5% спиртовий розчин йоду, розбавленого у молоці, кисілі чи воді 25 крап 3 рази на день дорослим та підліткам старшим 12 років. Дітям молодшого віку можна зробити йодну сітку на тілі, враховуючи особливість йоду всмоктуватись у кров, звідки буде доставлена до щитоподібної залози.

За матеріалами сайту НУОЗ України імені П.Л.Шупика

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Ми в соціальних мережах

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin