Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
25.05.2022

 

 

 

 

 

 

 

01.11.2019 13:08
Версія для друку
  • RSS

Нові протиріччя щодо призначення статинів для первинної профілактики. 

Давно існує невизначеність щодо переваг статинів над шкодою для первинної профілактики та щодо того, чи  виправдане широке використання статинів з соціальної точки зору.

В клінічних рекомендаціях з часом розширилися критерії призначення статинів, і в багатьох країнах більшість людей, що приймають ці препарати, роблять це для первинної профілактики.

У  новому аналізі дослідники вивчили вплив змін в європейських рекомендаціях  з профілактики серцево-судинних захворювань з 1987 по 2016 рік, використовуючи дані національної когорти людей похилого віку (старше 50 років) в Ірландії.

Застосовуючи рекомендації різних років за останні 30 років до ірландської когорти, науковці виявили, що відповідно до рекомендацій 1987 року 8% їх населення мали б право на статини, але до 2016 року їх кількість зросла до 61%.

Дослідники підрахували, що, грунтуючись на рекомендаціях 1994 року щодо призначення статинів, кількість, яка потребує лікування (NNT) для профілактики однієї серцево-судинної події в популяції склала 40, а 2016 року NNT склало 400. Таким чином, лікарі отримують набагато меншу віддачу від рекомендацій 2016 року.

Автори досліджнення наводять приклади двох пацієнтів з первинною профілактикою, у яких абсолютно різні переваги прийому статинів.

Один з них - 65-річний чоловік, який курить, у нього немає серцево-судинних захворювань, але у нього високий рівень загального холестерину, підвищений кров'яний тиск і, за оцінками, 38% ризик розвитку великої коронарної події протягом наступних 10 років. Він може очікувати абсолютне зниження ризику приблизно на 9% (NNT = 11) від прийому статинів.

Другий приклад - 45-річна жінка, яка не курить і має нормальний загальний рівень холестерину і трохи підвищений кров'яний тиск. У неї 10-річний ризик склав 1,4%, але її абсолютне зниження ризику від прийому статинів склало б лише 0,6% (NNT = 166).

Даний аналіз показав, що жоден з тих, хто класифікується до  низького або помірного ризику в первинній профілактиці, не досяг би рівнів зниження ризику, які, виправдовують щоденне профілактичне лікування.

За словами науковців, коли користь настільки мала, рішення про прийом ліків може залежати від будь-якої потенційної шкоди, викликаної медикаментами.

 За оцінками дослідження лікування холестерину, на кожні 10 000 пацієнтів, які отримували статини протягом 5 років, було п'ять випадків міопатії, від 50 до 100 нових випадків діабету і від 5 до 10 геморагічних інсультів.

Інші дані свідчать про те, що частота міопатії набагато вище - близько 530 випадків на 10 000 пацієнтів, які отримували лікування протягом 5 років.

Дані клінічних випробувань, проведені більш ніж два десятиріччя тому, показують, що статини - це ефективний спосіб зниження ризику серцевого нападу у людей. Особливо для людей, які перенесли інфаркт або інсульт.

Дослідники зазначають, більш чітке інформування щодо користі і шкоди від прийому статинів у пацієнтів з низьким ризиком зменшить навантаження на лікарів загальної практики в плані призначення цих препаратів.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Facebook

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin