Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
21.03.2023

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

Pro Fharma

Gedeon Richter

«Фармацевтична фірма «Дарниця»

STADA CIS

12.02.2021 16:14
Версія для друку
  • RSS

Нове застосування статинів 

Нове обсерваційне дослідження припускає, що використання статинів пов'язано з більш низьким ризиком післяопераційних спайок (ПОС) після інтраабдомінальної хірургії.

Дослідники ретроспективно вивчили дві групи пацієнтів, які перенесли інтраабдомінальне оперативне втручання, включаючи понад 1,3 мільйона осіб, і виявили, що використання статинів було пов'язано зі зниженням до 20% частоти ПОС з плином часу після поправки на інші супутні захворювання і особливі характеристики пацієнта. Зв'язок не була виявлена ​​у осіб, які отримували інші гіполіпідемічні або антигіпертензивні методи лікування.

Науковці зазначають, що якщо результати підтвердяться в проспективних рандомізованих клінічних випробуваннях, статини можуть являти собою ефективну профілактичну терапію для запобігання спайкових ускладнень у тих, хто піддається плановій інтраабдомінальній хірургії.

Автори пишуть, що більш ніж у 90% пацієнтів після операції на черевній порожнині розвиваються спайкові процеси, а у 5% пацієнтів виникають ПОС.

За словами науковців, статини мають добре описані антифібротичні властивості і, як було показано на тварин моделях, потенційно знижують утворення спайок.

Щоб вивчити це питання, дослідники звернулися до двох окремих ретроспективним когортних досліджень - The Health Improvement Network (THIN) і Optum Clinformatics Data Mart (Optum), в яких порівнювали дорослих, які отримували статини під час внутрішньочеревної операції, з людьми, які не отримували статини.

Когорта THIN складалася з 148 601 осіб (середній вік, 49,6 років; 70,1% жінок), а когорта Optum складалася з 1 188 216 осіб (середній вік 48,2 року; 72,6% жінок), які відповідали критеріям включення. З них 4,1% і 4,6%, відповідно,  розвинулися ПОС протягом середнього періоду спостереження 3,8 року (598 - 2 632 дня).

У когорті THIN 11,7% пацієнтів приймали статини під час операції, при цьому середня тривалість передопераційного використання статинів склала 3,7  років. Менший відсоток (2,3%) людей приймали статини, але припинили їх вживати до операції.

Менша кількість пацієнтів (0,6%) отримували фібрати під час операції. Навпаки, інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (ІАПФ) або блокатори рецепторів ангіотензину II (БРА) використовували 12,6% когорти під час операції.

Використання статинів під час інтраабдомінальної хірургії було пов'язано з більш низьким ризиком післяопераційних спайок (відношення ризиків [ВР], 0,95; 95% ДІ, 0,74-0,99). Вік, операція на кишечнику і наявність злоякісних пухлин в анамнезі були пов'язані з більш високим ризиком розвитку ПОС, тоді як стать, діабет, гіперліпідемія і ожиріння не були пов'язані з ризиком.

Крім того дослідники виявили, що використання статинів статистично пов'язане зі зниженням ризику ПОС (ВР 0,81; 95% ДІ, 0,73-0,96).

У когорті Optum 10,8% пацієнтів використовували статини під час операції. Як і в когорті THIN, невеликий відсоток (0,4%) пацієнтів використовували фібрати. Подібно до результатів, отриманих в когорті THIN, використання статинів під час операції було пов'язано зі зниженням ризику ПОС (ВР, 0,92; 95% ДІ, 0,90-0,95).

Факторами, пов'язаними з підвищеним ризиком розвитку ПОС, були захворювання, що вражають мікросудини, включаючи гіпертонію, діабет і ожиріння, операції на кишечнику, наявність в анамнезі злоякісних пухлин; вживання тютюну; і літній вік (> 65 років).

Чинники, які не пов'язані з ризиком ПОС, включали фібрати і іАПФ або БРА, а також колишнє застосування статинів з подальшим припиненням лікування. Навпаки, одночасне використання залишалося пов'язаним з ризиком ПОС (ВР, 0,84; 95% ДІ, 0,72-0,97) в THIN. Аналогічні результати були отримані в когорті Optum (ВР 0,92; 95% ДІ 0,89-0,95).

Статини були пов'язані зі зниженням ризику обструкції тонкої кишки (ОТК) як в когорті THIN (ВР, 0,80; 95% ДІ, 0,70 - 0,92), так і в когорті Optum (ВР, 0,88; 95% ДІ, 0,85 - 0,91). Навпаки, не було виявлено жодного зв'язку між використанням іАПФ або БРА і ОТК.

Науковці розглянули потенційний механізм, за допомогою якого статини можуть бути пов'язані з більш низьким ризиком розвитку ПОС. Статини пригнічують метаболізм холестерину. Однією з нижчих молекул в цьому метаболічному шляху є геранілгеранілпірофосфат, ключова молекула в модуляції цитокінів, пов'язаних з фіброзом, таких як PAI-1, тканинним активатором плазміногену (tPA), IL-6 і TGF-бета. Аналізи in vitro продемонстрували, що статини впливають на продукцію кожної з цих сигнальних молекул, а введення статинів, як раніше було показано, знижує утворення адгезії в двох моделях тварин in vivo.

Дослідження передбачає, що статини можуть забезпечити сприятливе рішення для ПОС, але необхідні рандомізовані клінічні випробування, щоб визначити, які групи пацієнтів можуть отримати максимальну користь від медикаментів в цих умовах, а також оптимальне дозування і тривалість терапії.

 

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Ми в соціальних мережах

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin