Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
30.03.2023

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

Pro Fharma

Gedeon Richter

«Фармацевтична фірма «Дарниця»

STADA CIS

23.07.2022 13:26
Версія для друку
  • RSS

Cиндром постуральної ортостатичної тахікардії 

Нове дослідження передбачає, що пацієнти з симптомами синдрому постуральної ортостатичної тахікардії (POTS) можуть відчувати страх, спричинений попередніми епізодами непритомності.

Дослідники порівняли дорослих пацієнтів із симптомами POTS зі здоровими та виявили, що у пацієнтів з POTS була більш висока соматична пильність та більше занепокоєння.

У них також була більш виражена випереджувальна тахікардія безпосередньо перед прийняттям вертикального положення, що свідчить про страх, пов'язаний з ортостазом. Крім того, у пацієнтів із POTS відзначалися більш висока частота серцевих скорочень, гіпокапнія, церебральна гіпоперфузія та викид адреналіну.

Дослідники пишуть, що у пацієнтів з POTS розвивається помітна тахікардія із симптомами церебральної гіпоперфузії у положенні стоячи, незважаючи на відсутність ортостатичної гіпотензії.

Нині немає «об'єднуючої гіпотези», що повністю пояснює патофізіологію POTS. Пропоновані механізми включають безліч серцево-судинних аномалій, але невідомо, чи є вони причиною чи наслідком синдрому.

Ґрунтуючись на клінічних спостереженнях та докладному аналізі даних великої кількості пацієнтів, науковці висунули гіпотезу про те, що класичне павлівське обумовлення страху може опосередковувати патогенез POTS.

Вважається, що POTS є багатофакторним синдромом, і вчені спостерігали незліченну кількість пацієнтів, у яких зберігаються симптоми, незважаючи на лікування різними препаратами.

Дослідники припустили, що нейронні зв'язки між корою і вегетативними центрами управління в стовбурі мозку можуть відігравати роль у POTS.

Автори дослідження вивчили гемодинамічні та нейроендокринні реакції, а також ступінь «соматичної пильності» пацієнтів і її вплив  на симптоми.

Вчені порівняли 28 пацієнтів із POTS (середній вік 31 рік; 25 жінок) із 21 особами без POTS.

Учасники заповнили опитувальник Спілбергера щодо стану тривоги, шкалу депресії Цунга та шкалу соматичної пильності, а також пройшли тест із похилим столом, перед яким фізіологічні симптоми були відсутні протягом 30-хвилинного періоду відпочинку у положенні лежачи на спині.

Ті ж фізіологічні симптоми були виміряні після того, як учасники, які все ще лежали на спині, отримали звукове попередження за 30 секунд до нахилу про те, що стіл «негайно переміститься у вертикальне положення і вони можуть відчути себе погано».

Нахил полягав у переміщенні стола у вертикальне положення на 60 градусів на 10 хвилин, після чого учасники поверталися у горизонтальне положення, і тест було завершено.

Концентрацію катехоламінів у плазмі визначали у положенні лежачи і через 10 хвилин у вертикальному положенні.

У порівнянні зі здоровими учасниками пацієнти з POTS мали більш високі показники тривоги, депресії та соматичної пильності. Особливо велику увагу було приділено обстеженню відчуття дискомфорту в грудях та симптомів гіпервентиляції, які використовувалися для визначення сприйнятливості до умовного рефлексу страху.

 

Результат тесту

Пацієнти з POTS

Контрольна група

P, Value

Соматична пильність

24 ± 19

17 ± 10

= .0167

Ситуаційна тривожність

57 ± 13

37 ± 12

< .0001

Депресія за шкалою Цунга

59 ± 12

30 ± 6

< .0001


Протягом 30-секундного вікна між звуковим попередженням та нахилом у групи POTS було вдвічі збільшення ЧСС порівняно зі здоровою контрольною групою.

У групі POTS також спостерігалося збільшення ЧСС  під час нахилу голови вгору (24 [± 12] ударів на хвилину проти 51 [± 13] ударів на хвилину відповідно; P < 0,0001).

У всіх учасників з POTS розвинулися деякі «характерні симптоми» при нахилі голови вгору, включаючи серцебиття, запаморочення, потовиділення, тремтіння/занепокоєння, почервоніння, гіпервентиляціяю, задишку, оніміння і поколювання. Жодна особа зі здорової контрольної групи не мала цих симптомів.

Рівні адреналіну в плазмі в положенні лежачи були однаковими і в межах норми в обох групах, хоча трохи вище у групі POTS. Під час нахилу голови вгору у пацієнтів з POTS рівень катехоламінів у плазмі був значно вищим, ніж у їх здорових однолітків (P = 0,02).

У них також було більше збільшення опору судин головного мозку (+63% [±4%] проти +23% [±10%] відповідно; P = 0,005) та зниження швидкості мозкового кровотоку – все це було пов'язано з ортостатичною гіпокапнією.

Багатофакторна регресійна модель показала, що випереджальна тахікардія позитивно корелює з показниками тривожності та соматичної пильності. Насправді величина випереджальної тахікардії передбачала ступінь гіпервентиляції, а також максимальну ЧСС під час нахилу, що корелювала з викидом адреналіну (P = 0,003).

Науковці заявляють, що остаточну причину POTS ще доведеться встановити. Розлад є гетерогенним та може мати різні механізми. Розгляд задіяних нервових шляхів має вирішальне значення для розуміння синдрому та пошуку ефективного лікування.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Ми в соціальних мережах

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

ТЕМА ДНЯ 

Трансдермальний датчик для діагностики інфаркту міокарда

Відкривається величезний потенціал для безкровної оцінки біомаркерів …

  >>>