Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
09.12.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

17.06.2023 08:44
Версія для друку
  • RSS

Чи знижують статини ризик діабетичного захворювання нирок?  

Результати нового дослідження показали, що у пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу початок прийому статинів пов’язаний зі значно нижчими ризиками розвитку діабетичної хвороби нирок (ДХН) і зниженням функції нирок. Однак ці висновки відрізняються від результатів попередніх досліджень.

У багатоцентровому ретроспективному когортному дослідженні, яке включало майже 20 000 пацієнтів з ЦД 2 типу, початок прийому статинів був пов’язаний зі зниженням ризику розвитку ДХН на 28%.

Науковці зазначають, що ці результати свідчать про те, що початок прийому статинів може бути ефективним і розумним підходом для запобігання захворювань нирок у пацієнтів з діабетом 2 типу. Подібні результати численних аналізів чутливості, які оцінювали зворотний причинно-наслідковий зв’язок також свідчать про те, що результати цього дослідження є надійними.

Щоб дослідити взаємозв’язок між початком прийому статинів і результатами з боку нирок у пацієнтів з ЦД 2 типу, дослідники проаналізували дані пацієнтів, які мали ЦД 2 типу та були госпіталізовані в період з 1 січня 2000 року по 26 травня 2021 року.

Середній вік учасників становив 62,2 року, 55,5% були чоловіками. Загалом 7 272 учасники приймали статини, а 12 586- ні. Середня тривалість спостереження становила 1,6 року.

Основним результатом дослідження була ДХН, визначена як сукупність дисфункції нирок і протеїнурії, що зберігається щонайменше 90 днів. Вторинні наслідки включали зниження функції нирок, визначене як стійке > 40% зниження оціненої швидкості клубочкової фільтрації.

Початок лікування статинами був пов’язаний із меншим ризиком ДХН (коефіцієнт ризику [HR], 0,72) і зниження функції нирок (HR, 0,60). Дослідники стверджують, що ці асоціації були надійними, на них не впливали відмінності в клінічних характеристиках або характері дисліпідемії.

Порівняно з учасниками з неадекватним контролем ліпідів (холестерин ліпопротеїнів низької щільності [ХС-ЛПНЩ] ≥ 3,4 ммоль/л), пацієнти з інтенсивним контролем (ХС-ЛПНЩ < 1,8 ммоль/л) мали найнижчий ризик розвитку ДХН (HR, 0,51 ).

Дослідники також оцінили взаємозв’язок між різними типами статинів і наслідками для нирок. HR для ДХН коливався від 0,65 до 0,88 для пацієнтів, які приймали ліпофільні статини (такі як симвастатин, пітавастатин, флувастатин і аторвастатин), і від 0,46 до 0,75 для пацієнтів, які приймали гідрофільні статини (такі як правастатин і розувастатин).

Нарешті, дослідники виявили значний позитивний зв’язок між початком прийому статинів і збільшенням використання пероральних цукрознижуючих препаратів (співвідношення шансів [OR], 1,75).

Незважаючи на оптимістичні результати спеціалісти вказують на мета-аналіз рандомізованих контрольованих досліджень, які повідомляли, що порівняно з невикористанням призначення статинів було пов’язане з підвищеним ризиком ниркової недостатності (OR, 1,14). Крім того зазначають, що статини слід призначати для зниження серцево-судинних захворювань... а не для запобігання захворюванням нирок.

 Управління з контролю за продуктами й ліками США та Міністерство охорони здоров’я Канади випустили попередження щодо зв’язку вживання статинів із підвищенням рівня глюкози в крові та HbА1с. Лікарі повинні просити своїх пацієнтів частіше вимірювати рівень глюкози в крові на початку або підвищенні дози прийому статинів.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Ми в соціальних мережах

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin