Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
29.04.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

10.03.2015 11:34
Версія для друку
  • RSS

Антидепресанти і статини в профілактиці небажаних серцево-судинних подій. 

Автори нового дослідження зазначають, що ефективність профілактики серцево-судинних подій дуже сильно залежить від наявності і вираженості депресії...Представлено результати нового дослідження, згідно з якими у пацієнтів, що не страждають на депресію чи мають незначно виражену депресію, прийом статинів асоційований зі зменшенням ризику основних неблагоприємних серцевих подій (МАСЕ) до 3 року спостереження; з іншого боку, у амбулаторних пацієнтів з вперше діагностованою помірною чи важкою депресією зниження ризику вказаних подій асоційоване з прийомом антидепресантів.

Автори вирішили перевірити гіпотезу стосовно того, що паралельний прийом статинів і антидепресантів призведе до зниження серцево-судинного ризику у порівнянні з прийомом препарату однієї з зазначених груп. Однак данне припущення не підтвердилося. Було виявлено, що ефективність як статинів, так і антидепресантів, у зниженні 3-річного показника смертності і розвитку серцево-судинних захворювань залежить від важкості депресії.

Повні результати вказаного дослідження будуть представлені на науковій сесії Американського коледжу кардіологів 2015 року.

Дослідники зазначають, що отримані результати свідчать про важливість лікування депресії, бо її наявність призводить до гірших серцево-судинних наслідків. Більш того, лікарі повинні оцінювати наявність у пацієнта депресії так же, як вони оцінюють наявність будь-яких інших серцево-судинних факторів ризику – артеріальної гіпертензії, гіперхолестеринемії, тощо.

Автори проаналізували дані 26826 амбулаторних пацієнтів, які спостерігались в клініках первинної допомоги і заповнили опитувальник PHQ-9.  Приблизно у кожного з п’яти пацієнтів (5311 пацієнтів) було виявлено 15 і більше балів за опитувальником, що свідчило про помірну чи важку депресію; у решти пацієнтів було 14 балів і менше – показник незначної депресії чи її відсутності.

Пацієнти були у віці 40 років і старше, середній вік склав 56 років, 58% учасників були жіночої статі.

Впродовж 60 днів дослідження 9.9% пацієнтів з помірною/важкою депресією і 2.6% пацієнтів з легким ступенем депресії отримували #антидепресант. А 11.2% пацієнтів з легкою депресією і 8.3% пацієнтів з мопірною/важкою депресією приймали #статини.

За період спостереження впродовж 3 років було виявлено 1182 (4.4%) випадки #MACE.

Скорегований* 3-річний відносний ризик MACE

Лікування

Відсутність депресії чи її легка форма

Помірні чи важкі симптоми депресії

Антидепресант vs відсутність лікування

1.33

0.47

Статин vs відсутність лікування

0.79

0.97

Антидепресант+статин vs відсутність лікування

0.75

0.83

Статин vs без статину

0.78

1.01

Антидепресант vs без антидепресанту

1.21

0.58

*Корекція на вік, стать, наявність гіпертензії, гіперліпідемії, діабету, статус паління, наявність ниркової недостатності, анамнез ракового захворювання (не рак шкіри), медикаменти (інгібітори АПФ, БРА, бета-блокатори, БКК, діуретики).

Цікаво, що серед пацієнтів з помірною/важкою депресією прийом антидепресантів без супутнього прийому статинів призводив до зниження 3-річного ризику смерті, ішемічної хвороби серця чи інсульту на 53% у порівнянні з пацієнтами, що не приймали ні один з препаратів.

Автори зазначають, що в стані депресії пацієнти рідше дотримуються здорового способу життя і сумлінно приймають призначені медикаменти. З іншого боку, після лікування депресії вони можуть ставати більш фізично активними, слідкувати за дієтою і більш чітко дотримуватися прийому призначеного лікування, такого як, наприклад, антигіпертензивних препаратів.

#депресія, #ССЗ, #statins, #ADM, #CVD

Літературні посилання знаходяться в редакції www.WebCardio.org

 

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Ми в соціальних мережах

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

ТЕМА ДНЯ 

Найпоширеніше ускладнення фібриляції передсердь

Ризик виникнення цього ускладнення вдвічі більший за ризик інсульту при ФП…

  >>>