Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
23.05.2024

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

 

 

 

 

13.10.2021 16:04
Версія для друку
  • RSS

Аспірин для первинної профілактики серцево-судинних захворювань: кому, коли і скільки? 

У  проекті  нових рекомендацій Робочої групи по профілактиці захворювань США (USPSTF) по використанню аспірину для первинної профілактики серцево-судинних захворювань (ССЗ) обмежується коло населення,  якому його можна призначити.

В рекомендаціях зазначено, що використання аспірину для первинної профілактики серцево-судинних подій у дорослих у віці від 40 до 59 років, у яких 10% або більше 10-річний ризик серцево-судинних захворювань, дає невелику чисту користь. Для таких пацієнтів рішення про використання аспірину має бути індивідуальним.

Спеціалісти стверджують, що люди, які не схильні до підвищеного ризику кровотеч і готові щодня приймати низькі дози аспірину, з більшою ймовірністю отримають користь від цього.

Однак початок використання аспірину для первинної профілактики серцево-судинних подій у дорослих у віці 60 років і старше не має великої користі.

У цьому документі цільова група рекомендувала починати прийом аспірину в низьких дозах для первинної профілактики як серцево-судинних захворювань, так і колоректального раку у дорослих у віці 50-59 років, у яких був 10% або більше 10-річний ризик серцево-судинних захворювань, та які не мають підвищеного ризику кровотечі, мають очікувану тривалість життя не менше 10 років і  готові щодня приймати низькі дози аспірину протягом не менше 10 років з рішення почати індивідуальний прийом.

У новому проекті документа USPSTF змінила вікові діапазони і класи своїх рекомендацій щодо застосування аспірину. Крім рекомендацій по профілактиці серцево-судинних захворювань, вони також змінили попередню рекомендацію щодо аспірину для профілактики колоректального раку з урахуванням даних, отриманих в результаті великих досліджень з первинної профілактики серцево-судинних захворювань.

Робоча група стверджує, що оптимальна доза для первинної профілактики серцево-судинних захворювань однакова для низької дози (≤100 мг / добу) і всіх доз, які були вивчені в дослідженнях профілактики серцево-судинних захворювань (від 50 до 500 мг / добу). Прагматичний підхід - використовувати 81 мг / добу, що є дозою препарату, яка найбільш часто призначається в США.

Спеціалісти відзначають, що переваги від початку прийому аспірину більше для осіб з підвищеним ризиком серцево-судинних подій (наприклад, для осіб з 10-річним ризиком серцево-судинних захворювань> 15% або> 20%).

Оновлений проект рекомендацій заснований на новому систематичному огляді, проведеному на замовлення USPSTF по ефективності аспірину для зниження ризику серцево-судинних подій (інфаркту міокарда та інсульт), смертності від серцево-судинних захворювань і смертності від усіх причин у осіб без серцево-судинних захворювань в анамнезі .

У систематичному огляді також вивчався вплив використання аспірину на захворюваність і смертність від колоректального раку (КРР) в популяціях первинної профілактики ССЗ, а також шкоди, особливо кровотеч, пов'язаної з використанням аспірину.

На додаток до систематичного огляду даних, USPSTF замовила дослідження з використанням мікросимуляційного моделювання для оцінки чистого балансу користі і шкоди від використання аспірину для первинної профілактики ССЗ і КРР, стратифікованого за віком, статтю та рівнем ризику ССЗ.

USPSTF виявила 13 рандомізованих клінічних випробувань (РСІ), в яких повідомлялося про переваги використання аспірину для первинної профілактики серцево-судинних захворювань і смертності. Загальна кількість учасників становила 161 680 осіб, і в більшості випробувань використовували низькі дози аспірину 100 мг/добу або менше або аспірин через день. 13 випробувань щодо первинної профілактики включали рівну кількість учасників чоловічої і жіночої статі і включали широкий віковий діапазон, середній вік варіювався від 53 років до 74 років (дослідження ASPREE).

Ці дані показують, що використання аспірину для первинної профілактики серцево-судинних захворювань пов'язано зі зниженням ризику інфаркту міокарда та інсульту, але не зі смертністю від серцево-судинних захворювань або загальною смертністю. Результати досить схожі при включенні досліджень, в яких використовувалися всі дози аспірину, в порівнянні з дослідженнями, в яких використовувалися низькі дози аспірину.

При розгляді досліджень, в яких повідомляється про шкоду використання аспірину в низьких дозах (≤100 мг / добу), що найбільш актуально для сучасної практики, об'єднаний аналіз 10 досліджень показав, що використання аспірину було пов'язано зі збільшенням на 58% ризику  шлунково-кишкових кровотеч, і об'єднаний аналіз 11 випробувань показав збільшення внутрішньочерепних кровотеч на 31% в групі аспірину порівняно з контрольною групою. Використання низьких доз аспірину не було пов'язано зі статистично значущим підвищенням ризику смертельного геморагічного інсульту.

Дані свідчать про те, що підвищений ризик кровотечі, пов'язаний з використанням аспірину, виникає відносно швидко після початку прийому аспірину, і дані не припускають, що аспірин має диференційний відносний ризик кровотеч в залежності від віку, статі, наявності діабету, рівня ризику серцево-судинних захворювань або раси або етнічної приналежності. Хоча збільшення відносного ризику не залежить від віку, абсолютний ризик кровотечі і, отже, розмір матеріальної шкоди від кровотечі збільшується з віком, і в більшій мірі у дорослих у віці 60 років і старше.

Модель мікросимуляцій для оцінки величини чистої вигоди від використання низьких доз аспірину включала результати систематичного огляду.

Дані моделювання продемонстрували, що використання аспірину як чоловіками, так і жінками у віці 40-59 років з 10%-им або великим 10-річним ризиком серцево-судинних захворювань зазвичай дає помірну чисту вигоду як щодо кількості років життя з поправкою на якість, так і кількості збільшених років життя. Початок використання аспірину у осіб у віці 60-69 років призводить до збільшення кількості років життя з поправкою на якість, яке варіюється від злегка негативного до злегка позитивного в залежності від рівня ризику серцево-судинних захворювань, а отримані роки життя зазвичай негативні.

У осіб у віці 70-79 років початок прийому аспірину призводить до втрати як років життя з поправкою на якість, так і років життя практично при всіх змодельованих рівнях ризику серцево-судинних захворювань.

Таким чином, USPSTF визначила, що використання аспірину має невелику чисту користь у людей у ​​віці 40-59 років з 10% або більше 10-річним ризиком серцево-судинних захворювань, а початок використання аспірину не має чистої користі для людей у ​​віці 60 років і старше.

При розгляді чистої довічної вигоди від безперервного прийому аспірину до припинення його використання у віці 65, 70, 75, 80 або 85 років, дані моделювання показують, що, як правило, існує невелика додаткова довічна чиста вигода від продовження прийому аспірину після віку 75-80 років.

Цільова група відзначає, що чиста вигода від продовження вживання аспірину людиною у віці 60 або 70 років не збігається з чистою вигодою від початку використання аспірину людиною у віці 60 або 70 років. Частково це пов'язано з тим, що ризик ССЗ сильно залежить від віку. Особи, які відповідають критеріям для прийому аспірину в більш молодому віці (тобто 10% -ий 10-річний ризик серцево-судинних захворювань у віці від 40 до 50 років), як правило, мають ще більш високий ризик серцево-судинних захворювань до 60 або 70 років у порівнянні з людьми, які вперше досягли 10% або більш високого 10-річного ризику серцево-судинних захворювань у віці 60 або 70 років, і можуть отримати більше користі від продовження прийому аспірину, ніж людина з більш низьким ризиком, почавши прийом аспірину.

На даний час рекомендації знаходяться на стадії громадських обговорень.

Літературні посилання знаходяться в редакції Webcardio.org

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми