Rss для Webcardio.org WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

Електронний науково-практичний журнал про кардіологію
21.05.2019

«Компания Alvogen была создана в 2009 году и всего за несколько лет сделала огромный прорыв в фармацевтической индустрии. Успех компании обеспечили инновационная бизнес-модель, динамичное развитие и фокус на результат.

«Фармацевтична фірма «Дарниця»

STADA CIS

Компанія Берлін-Хемі, підрозділ компанії Менаріні Груп. Менаріні Груп

Gedeon Richter

13.01.2015 16:28
Версія для друку
 • RSS

Клінічний протокол надання медичної допомоги хворим з вадою мітрального клапана. 

Код МКХ-10: Q23.2  -  Q23.3

Ознаки та критерії діагностики захворювання

Найчастіше зустрічається вроджена недостатність мітрального клапана – пролапс мітрального клапана. Більшість пацієнтів не пред’являють ніяких скарг. При вираженій мітральній недостатності у хворих з’являються скарги на задишку, наявність аритмій. Аускультативно визначається середньої інтенсивності систолічний шум|із| | на верхівці серця, пов’язаний з другим тоном. Другий тон ослаблений. На електрокардіограмі визначається гіпертрофія лівого шлуночка, лівого передсердя, ознаки легеневої гіпертензії. Часто відмічається миготлива аритмія. При фонокардіографії визначається систолічний шум. На рентгенограмі визначаються ознаки венозного застою, мітральна конфігурація серця із|із| збільшеним лівим шлуночком.  При ехокардіографії визначається дилатація| лівого шлуночка, зворотний потік крові на мітральному клапані. При катетеризації і аортографії визначається зворотний потік контрастованої крові в розширений лівий шлуночок. Ізольований мітральний стеноз зустрічається вкрай рідко, частіше в поєднанні з дефектом міжпередсердної перегородки (синдром Лютембаше). При мітральному стенозі аускультативно вислуховується діастолічний шум на верхівці, хлопаючий перший тон (ритм перепілки). При фонокардіограмі – мезо- або протодіастолічний шум, який залежить від ступеня стенозу. На ехокардіографії  - зменшення руху стулок клапана, деформація стулок,  збільшення  лівого передсердя, ознаки легеневої гіпертензії. При зондуванні порожнин серця  - наявність стенозу мітрального клапана, збільшення тиску в лівому передсерді та легеневих судинах.

Умови, у яких повинна надаватись медична допомога

Хворі з мітральними вадами серця підлягають стаціонарному лікуванню в умовах кардіохірургічних центрів або в умовах інституту серцево-судинної хірургії, де їм проводиться необхідне оперативне втручання. Подальше|дальше| лікування і спостереження у|в,біля| кардіолога за місцем проживання.

Діагностична програма

Обов’язкові дослідження

 1. Огляд хворого (скарги, анамнез, візуальний огляд хворого, аускультація);
 2. Лабораторне обстеження:
 • Загальний аналіз крові;
 • Загальний аналіз сечі;
 • Біохімічне дослідження крові;
 • Коагулограма;
 • Визначення групи крові, резус-фактор;
 • Реакція Васермана;
 • Аналізи на гепатити В і С;
 • Аналізи на ВІЛ  (за показаннями і при письмовій згоді батьків).
 1. Електрокардіографія;
 2. Фонокардіографія;
 3. Ехокардіографія;
 4. Рентгенологічне дослідження органів грудної клітки.

Додаткові дослідження

 1. Зондування порожнин серця;
 2. Ангіокардіографія;
 3. Магніторезонансна томографія серця.

Лікувальна програма

Пацієнтам з ізольованим мітральним стенозом можливе виконання закритої мітральної комісуротомії, а також відкритої комісуротомії в умовах штучного кровообігу. При наявності кальцинозу, деформації стулок клапана – протезування клапана.

Пацієнтам з недостатністю мітрального клапана виконують пластичні операції на клапані, а при вираженому кальцинозі стулок, або комбінованій мітральній ваді -протезування клапана в умовах штучного кровообігу.

В післяопераційному періоді пацієнти отримують антибіотики, протизапальні препарати, місцеве лікування (перев’язки).

При серцевій недостатності – сечогінні препарати, глікозиди.

Характеристика кінцевого очікуваного результату лікування

Епітелізація рани, відсутність ознак серцевої недостатності.

Тривалість лікування

Термін стаціонарного лікування  від 9 до 14 днів. Далі хворий направляється для подальшого|дальше| лікування і спостереження у|в,біля| кардіолога за місцем проживання.

Критерії якості лікування

Критеріями якості лікування є зникнення задишки, зменшення шуму при аускультації, зменшення розмірів серця при рентгенографії, компетентність клапана після операції,

Можливі побічні дії та ускладнення

На післяопераційному етапі можливий розвиток серцевої недостатності, кровотеча. Можуть бути легеневі ускладнення (пневмонія і ателектаз). Можливе нагноєння рани.

Рекомендації щодо подальшого надання медичної допомоги

Хворі підлягають подальшому стаціонарному лікуванню на протязі одного місяця в спеціалізованому кардіологічному санаторії, а потім -  амбулаторне спостереження на протязі 6 місяців. Повторна консультація в кардіохірургічному центрі через 6 місяців, а потім 1 раз на рік.

Вимоги до дієтичних призначень і обмежень

Хворим потрібно обмежувати сіль і рідину в післяопераційному періоді.

Вимоги до режиму праці, відпочинку, реабілітації

При наявності серцевої недостатності хворі направляються на МСЕК у зв’язку із стійкою втратою працездатності. Дорослі хворі непрацездатні на протязі 6 місяців і їм рекомендований охоронний режим, що обмежує фізичні навантаження, перегрівання, переохолодження і перебування у вологих приміщеннях. Працездатність після 6 місяців вирішується індивідуально в залежності від наявності недостатності кровообігу.

Ступінь доказовості А.

 

Директор Департаменту

організації медичної допомоги

 

М.П.Жданова

 

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.webcardio.org.
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

 Ваша оцінка нашого сайту нам дуже важлива. Знайдіть нас і тут:

WebCardio.ORG в twitter WebCardio.ORG в FaceBook WebCardio.ORG на Youtoube WebCardio.ORG на Linkedin

ТЕМА ДНЯ 

Тікагрелор: новий антибіотик?

Тікагрелор: новий антибіотик? Існує великий потенціал для відкриття нового класу антибактеріальних препаратів... >>>